avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Activitate ancak

Activitate ancak

In prim ul rand anuntati firma de asigurari si ei va vor da toate informatiile necesare pt intocmirea dosarului.
Trebuie sa aveti toate actele necesare pt deschiderea dosarului de dauna.
Nu este obigatia firmei de asigurari de a face demersurile necesare pt intocmirea dosarului.
OBLIGATIA ESTE STRICT A DVS.
Nu va luati dupa altcineva si cu cat mai repede cu atat mai bn pt dvs.
multumesc.
Iti multumesc pt raspuns, insa seful de la juridic sustine ca daca nu se incadreaza in art. mentionat nu poate fi accidenrt de munca. Sustine ca prin L 319 legiuitorul a enuntat clar ce sunt accidentele de munca. De aceea vroiam o interpretare a art. pt ca eu consider ca at cand pleci sa-ti cumperi de mncare fiind in pauza de masa si se poate intampla un accident pe drum pot sa-l incadrez la acest art. insa seful de la juridic sustine ca nu poate fi incadrat aici un astfel de accident deoarece nu se deplasa la locul stabili pt pauza regulamentara.
Multumesc pt raspuns insa eu vroiam sa stiu daca se incadreaza sau nu la art mentionat de sus. Scuze daca insist insa as vrea sa stiu daca "precum si in timpul" are legatura si cu plecarea angajatului din unitate cu acordul sefului in pauza regulamentara. de fapt as vrea sa stiu cum sa interpretez acest articol. va multumesc.
in cazul in care un salariat este invoit pt a merge sa-si cumpere de mancare in timpul programului sufera un accident poate fi considerat accident de munca conform art. 30 lit k) Legea 319/2006 "accidentul suferit in timpul pauzelor regulamentare, daca acesta a avut loc in locuri organizate de angajator, precum si in timpul si pe traseul normal spre si de la aceste locuri;" este accident de munca?