avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate ienei_mihaela

Activitate ienei_mihaela

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mi se pare mai corect prima varianta (cea oferita de Portalcontabilitate.ro), intrucat daca Metro ar fi dorit raportarea in D394 a diferentei dintre totalul de plata si anexa, ar fi aplicat acele puncte de loialitate ca si discount pe factura, la fel ca si in cazul discountului de performanta pe care-l practica.
In situatia noastra factura are clar o valoare si plata alta valoare.
Buna ziua,

am si eu rugamintea sa ne ajute cineva cu problema de mai jos. Programul Metro Plus inca functioneaza si nu avem idee cum inregistram plata facturilor achitate partial cu aceste puncte de loialitate.

Multumesc.

edit1948 a scris:

Buna ziua !
Societatea XXX srl cu activitate : comert cu amanuntul,, achizitioneaza marfuri spre revanzare, si de la furnizorul Metro.
Furnizorul Metro acorda puncte de loialitate pentru volumul de marfa achizitionat in luna ianuarie 2018 (de exemplu in valoare de 347,30 lei,inclusiv cota TVA 9%).

Valoarea facturii intocmita pentru luna februarie se prezinta astfel:
Total marfa achizitionata incl. TVA 9% = 4.175,93 lei. Datorita punctelor de loialitate acumulate ( in val.de 347,30 lei) s-a achitat numerar suma de 3828,63 lei (4.175,93 - 347,30). Ce se intampla cu diferenta de 347,30 lei, neachitata?
Mentionez, ca langa Factura lunii februarie, am primit o anexa, cu denumire : Puncte utilizate. Se precizeaza in detaliu puncte Metro Plus Valoarea totala = 347,30 lei, din care TVA 9% = 28,67 lei , Baza de impozitare = 318,63 lei.
Care este monografia contabila in cazul societatii XXX srl?

Multumesc anticipat.