avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate razvandanutz

Activitate razvandanutz

Discuție Examen auto
Salut, astazi am avut examen pentru obtinerea permisului de conducere si am cateva nedumeriri. Prima greseala a fost ca nu am semnalizat continuu in timp ce depaseam vehiculele parcate pe marginea drumului. Apoi m-a pus sa fac o intoarcere pe o strada foarte ingusta, iar cand am dat cu spatele sa termin intoarcerea si sa plec, m-a intrebat ce am gresit si i-am spus ca am facut intoarcerea la mai putin de 50 de m de intersesctie (stiam ca am gresit de cand am inceput manevra) si in timp ce ma tinea de vorba alta masina s-a apropiat si s-a oprit pentru ca nu mai avea loc sa treaca pe langa mine. Dupa ce am plecat mi-a atras atentia ca trebuia sa acord prioritate celui care se oprise langa mine si i-am spus ca nu am avut cum sa acord prioritate pt ca nu avea loc. Si ultima greseala a fost cand am intrat in depasirea mai multor autovehicule parcate pe marginea drumului desi se apropia alt autovehicul din fata, dar a fost loc suficient astfel incat sa trecem amandoi, fara ca unu din noi sa incetineasca sau sa faca orice alta manevra. Si examinatorul mi-a spus ca am procedat total gresit deoarece conform Art. 132. eu trebuia sa opresc si sa il las pe celalalt sa treaca. "Art. 132. - Conducatorul vehiculului al carui mers înainte este obturat de un obstacol sau de prezenta altor participanti la trafic, care impune trecerea pe sensul opus, este obligat sa reduca viteza si, la nevoie, sa opreasca pentru a permite trecerea vehiculelor care circula din sens opus.", dar Art. 152. litera j) spune "Se interzice depasirea vehiculelor: în situatia când din sens opus se apropie un alt vehicul al carui conducator este obligat sa efectueze manevre de evitare pentru a nu intra în coliziune;". Deci in situatia data celalalt sofer nu a fost obligat sa efectueze manevre de evitare pentru a nu intra în coliziune, astfel depasirea a fost executata corect, iar Art. 132. se refera doar in cazul in care cele 2 autovehicule nu pot trece simultan.

Acum vreau sa stiu daca am fost respins pe buna dreptate sau meritam sa fiu admis. Examinarea a tinut ~25 min. si singurele greseli au fost cele mentionate mai sus.