avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Vasi_Alecs

Activitate Vasi_Alecs

Răspuns la discuția tap ispasitor
am facut contestatie, am prezentat instantei copie a caietelului (inca il am),s-a intrat pe fondul problemei, din pacate martorii au mintit (inca sunt angajati ai bancii),inclusiv cel care are insemnari in caietel ,mai precis a spus ca el n-a facut operatiuni asemanatoare, ca nu are cunostiinta despre caiet, desi in realitate s-ar putea demonstra (consider eu )prin vizualizarea inregistrarii video ,prin simpla urmarire a extrasului de cont a unui client implicat,tinand cont ca pe formularul emis de sistem este tiparita ora ,minutul si user-ul celui care a operat , cu alte cuvinte nu trebuie vizualizate zile si ore intregi , ci concret , 30 de sec. cat dureaza operatiunea.
Am ''acceptat" sa fiu partas , fiind un simplu casier, iar in fata ghiseului se prezinta sefii (directorul si seful de operatiuni) si spun ca clientul X este prins in trafic, e in drum spre banca , iar termenul limita de decontare a cecurilor/biletelor este depasit de 15 minutesi-ti mai spune ca centrala asteapta sa inchida sedinta de compensare,si ca clientul care urmeaza sa vina e considerat vip al sucursalei, ca este un client fara incidente , si ca directorul il cunoaste si garanteaza (din pacate doar verbal) si cum ca in final e vorba doar de cateva minute in care casa ramane descoperita, iar daca acel client are vreun incident ma va zbura in secunda urmatoare din banca. Asta a fost la inceput cateva minute , care apoi sau transformat in ore , zile etc.Cand am vazut ca se intinde de la o zi la alta am refuzat sa mai fac ,atunci au inceput constrangerile spunanad ca el nu va recunoaste nimic, si ca va fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui .Si avea dreptate practic in cinci ore a reusit sa acopere minusul, eu daca as fi sesizat centrala,el ar fi avut la dispozitie 16 ore(de la 17:00 pana a doua zi la 09:00 ).#-o
Discuție tap ispasitor
Buna,
As dori sa va supun atentiei urmatoarea speta:
am lucrat in banca ,pe functia de casier,si am fost obligat de catre directorul sucursalei sa execut tranzactii pentru anumiti clienti pers.jur.(clienti atrasi in portofoliul bancii de catre el)fara a avea numerarurul necesar,de exemplu depuneam in sistem suma de 10 000 lei ,dar faptic primeam 6 500 lei, diferenta urmand sa o primesc peste o zi peste o sapt, in functie de intelegerea dintre client si director,creendu-se astfel un minus de casa.Am incercat sa ma opun acestor tranzactii dar am fost amenintat de catre director ,iar apoi vazand ca nu mai reusea sa puna punct am incercat sa refuz si sa spun ca plec,dar am fost constrans sa execut in continuare aceste operatiuni,fiindca altfel el nu va recunoaste nimic si va arunca totul asupra mea.Fac mentiunea ca acest gen de operatiuni le facea si celalalt coleg casier , avea cunostiinta despre aceste depuneri fictive si Seful de operatiuni,care avea obligatia sa verifice zilnic casieria dar nu o facea din cauza interzicerii exprese a directorului , se stia acest lucru ,al un moment dat, de catre intreg personlul sucursalei,nimeni nereusind sa-i se impotriveasca sau sa-i se opuna ,amenintand si sustinand ca are spate in centrala si el va face ce va dori in aceasta sucursala,subliniind ca el este cel ce ne-a angajat si ca altfel vom avea de suferit daca ne vom impotrivi lui.Acest din urma aspect a fost intarit si de faptul ca sucursala a avut doua controale de audit(unul extern si unul intern) ,dar nici unul nu a verificat casa,desi s-au verificat acte de casierie, iar directorul spunand ca "atata timp cat e el director nimeni nu se va apropia de casa".
Minusul de casa era "contabilizat" intr-un caietel ,in care se facea notificari cu privire la clientul care are datorie si suma datoare Aceste notificari erau facute de catre cei 2 casieri si director,iar caietelul il tine-am sub supravegherea camerei de filmat,eu considerandu-l un alibi.
Am fost nevoit sa stam in aceasta situatie ,minus pe casa, timp de aprox.5 luni de zile.
In urma unui conflict mai aprins intre director si sef-ul operatiuni,acesta din urma,a profitat de lipsa din banca a directorului, a luat caietelul si a transmis pe fax notificarile catre centrala,sesizand astfel existenta minusului de casa.
Imediat s-a oprit activitatea in banca,s-a facut inventarul casei,la care a participat intreg personalul sucursalei,mai putin directorul care asa cum am spus era plecat din banca, s-a facut un proces-verbal pe care l-am semnat,s-a inregistrat minusul in sistem. Toate astea s-a intamplat in jurul orei 11:30 , dupa care a sosit directorul,alertat de catre cei din centrala, si s-a zbatut si-a a adunat toti banii lipsa iar la ora 17:00 , la inchiderea programului minusul de casa a fost acoperit si in sistem.
Bineinteles ca directorul nu a recunoscut in fata centralei bancii,faptele care au condus la acel minus,iar in urma cercetarii disciplinare ,a fost concediat disciplinar,iar eu ,avand ghinionul sa am la momentul sesizarii(raportarii minusului) intreg tezaurul pe user-ul meu,desi intre mine si celalalt casier nu existau diferente de atributii in fisa postului, am fost si eu concediat disciplinar.
Din pacate nici de ajutorul colegilor nu m-am putut bucura ,deoarece cand acestia au incercat sa o faca, li s-a atras atentia sa-si vada de treaba , ca altfel vor fi si ei sanctionati.Astfel si-au schimbat si ei declaratiile, apeland la nu stiu ,doar banuiam,nu am auzit concret etc.
As mai dori sa fac mentiunea ca nici decizia de concediere nu indeplineste conditiile legale ,de exemplu numele meu nu este trecut complet(lipseste un prenume),nu sunt mentionate concret ce fel de operatiuni am facut,cand, la cine,apararile mele au fost inlaturate pe motiv ca doar am recunoscut ce invinuiri mi-se aduc (oare ar fi trebuit sa optez pe scenariile spuse de director),nu au tinut cont ca la acel minus prin operatiunile efectuate si-a adus aportul si celalalt casier,iar seful de operatiuni in tot acel rastimp a consimtit si el la acea procedura (practic acei bani erau depusi pentru a fi decontate cecurile si biletele la timp fara ca acei clienti sa fie raportati la centrala incidentelor de plata) de ajutare a clientilor ,numele instantei competente nu a fost precizat, desi ei ca angajator aveau adresa mea ,iar in regulam. de ordine int. se precizeaza sub sanctiunea nulitatii ca semnatura presedintelui bancii nu trebuie sa lipseasca de pe decizia de concediere.Oare astea ar fi un atu de parte a mea in instanta.
As fi extrem de linistit daca a-ti reusi sa-mi da-ti cateva sfaturi.
Va multumesc.#-o