avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate plin de probleme

Activitate plin de probleme

Răspuns la discuția muncesc la negru fara scapare
nu exista nici un act prin care sa dovedeasca datoria mea fata de el dar a zis ca daca am nevoie face el rost de acte,facturi.De colegi ce sa va spun ca fiecaruia ii e frica si nu au curaj pt ca nu vad nici o rezolvare,patronul merge pe idea :"nu-ti convine poti sa pleci".
lucrez de 2ani ca taximetrist la o firma fara a fi angajat cu acte in regula.In urma cu 1an am lovit o masina intr-un accident din vina mea,iar patronul ma obliga sa suport costurile reparatiei chiar daca nu am incheiat cu el nici un contract.Ca si mine mai sunt cel putin 30 de "angajati"fara forme legale.Eu vreau sa merg de la firma dar patronul nu imi da voie pana nu imi achit "datoriile",binenteles amenintandu-ma in fel si chip ba cu bataia ba cu juristul firmei pe care nu l-am vazut in viata mea.Patronul este o persoana destul de influenta in oras si nu cred ca asa vrea sa am probleme cu el.Ce poate sa_mi faca daca plec iar eu cum ma pot apara?"Datoria" mea reparatii a fost de 1000Euro din care am achitat in timp 500Euro dar nu mi se pare legal si normal stilul sclavagist pe care inl aplica si practica el.