avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate neagerula@yahoo.com

Activitate neagerula@yahoo.com

As dori sa ma lamuriti va rog in legatura cu urmatoarea situatie legata de calculul concediul prenatal (cele 126 zile calendaristice)


Salarii brute


iulie 2009 = 3288
august 2009 = 3160
septembrie 2009 = 4372
octombrie 2009 = 3514
noiembrie 2009 = 2967(total brut), 2681 (salariu brut din care s-au scazut retineri conform legii 329 si care a contat in calculul concediului prenatal)
decembrie 2009 = 2627 (total brut), 2540 (salariu brut din care s-au scazut retineri conform legii 329 si care a contat in calculul concediului prenatal)
ianuarie 2009 = 3678


Teoretic ar trebui sa fiu in prenatal incepand cu data de 1 februarie 2010. Initial am dus concediul prenatal pt zilele de 28-31 ianuarie (din care doar 2 zile au fost lucratoare).Pe fluturasul de salariu din ianuarie apar insa 18 zile de condeciu medical (obisnuit, pentru risc) si 2 zile de concediu de odihna (deci concediul meu prenatal dus pentru cele 4 zile de la sfarsitul lui ianuarie nu l-ar fi luat in calcul). Acum cand am cerut lamuriri, contabila spune ca luna ianuarie nu a luat-o in considerare in calculul concediului prenatal pt ca ar fi considerat cele 2 zile de concediu de odihna din ianuarie drept prenatal. Nu mai inteleg nimic! Poate reusiti sa ma lamuriti si eventual sa faceti si dvs un calcul. Eu unul am facut si nu se potriveste deloc cu cel al contabilei.
Mai am si o nelamurire in privinta retinerilor salariale din cele 2 luni. In noiembrie am fost in concediu medical 15 zile si a lucrat doar 6, iar in decembrie am fost toata luna in medical. Aveau dreptul sa imi retina bani din salariu?