avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1233 soluții astăzi
Forum Activitate misu_gabitza

Activitate misu_gabitza

Am lecturat legile 284 si 285/2010 impreuna cu normele metodologice de aplicare si am gasit un lucru grav. In Legea 284 art. 36 alin x) se abroga OUG1/2010 (care anula sporul de doctorat) insa Legea 285 calculeaza salariul pe 2011 cu 15% plus la cel din luna decembrie 2010. Se pare ca statul roman perpetueaza bataia de joc fata de cadrele didactice asa cum ii e caracteristic. Adica, recunoaste valabil sporul de doctorat incepand cu 2011 (sa nu zica nimeni ca ei nu-l recunosc), insa acesta nu poate fi inclus in salariul celor cu doctorat obtinut incepand cu 2010 pe motiv ca atunci actiona OUG 1/2010.
As dori sa stiu, ce ar trebui facut (actiune in instanta. sau alte variante) astfel incat si noi cei care am dobandit titlul de doctor dupa ianuarie 2010 sa beneficiem de acest drept?
Imi pare DISCRIMINARE dusa la extremis .

Rog respectuos o sugestie legata de aceasta problema.
Discuție spor doctorat
Am obtinut titlul stiintific de Doctor in Informatica in 2010 si as dori sa stiu daca pot beneficia de sporul de 15% care se acorda celor din invatamantul preuniversitar. Reglementarile legale actuale pe care le-am studiat, mi-au aratat ca exista o OUG nr. 1 din 27 ianuarie 2010 care abroga art.50 alin 10 (se refera la acest spor) din Statutul Personalului Didactic. Curios este insa faptul ca persoanele care au obtinut titlul inainte de 2010 primesc acest spor (ca o suma compensatorie obtinuta din diferenta salariului cu sporul de dr. inclus si cel fara acest spor, pentru a se pastra acelasi salariu din decembrie 2009), iar cei care l-au obtinut sau il vor obtine din 2010 ...nu mai pot primi acest spor. Mie acest lucru imi suna foarte clar a DISCRIMINARE si NEDREPTATE, atâta vreme cât anul 2010 trage o linie clara si de referinta intre persoane care detin acelasi titlu stiintific. Respectuos, va solicit sa-mi spuneti ce sanse ar avea un proces pe aceasta tema. Cu stima.