avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate bfun

Activitate bfun

Răspuns la discuția Inundat fortat !
Cu politia am incercat iar dansii m-au trimis in instanta.

In mai 2009 l-am actionat in instanta cu obligatia de a face, iar dupa a 2 infatisare acoperisul era deja reparat ( In sensul ca a decopertat mozaicul...) vazand ca totusi a facut ceva am zis ca problema sa rezolvat si la 3 infatisare am renuntat la proces si am decis sa ne impacam.

In perioada respectiva dispuneam de o suma mult mai mare iar in prezent datorita situatiei financiare din firma in care lucrez salariul meu a scazut dramatic, iar atunci mi-am permis sa platesc un avocat insa acum nu imi mai permit acest lucru.

Iar dupa cateva luni mai precis prin ianuarie a inceput calvarul, in acest timp am rezugravit tot apartamentul insa acum camera este compromisa pe jumatate.

Problema devine din ce in ce mai grava pentru ca cu cat apa se infiltreaza mai mult cu atat structura de rezistenta se degradeaza, locuitul in acest apartament este imposibil datorita peretilor umezi si a mucegaiului.


Răspuns la discuția Inundat fortat !
Am facut si acest lucru "Am fost la politie, am depus plangere iar raspunsul politiei a fost urmatorul" :

Aceasta problema nu este de competenta noastra pentru ca nu o face intentionat (inundatia), solutia este instanta de judecata.

Acum situatia sta in felul urmator :

Bani de avocat in acest moment nu dispun.
Paguba facuta de vecin este semnificativa, nu atat material cat moral.
Ce solutie am? Oare sunt obligat sa stau cu apa in casa?
Răspuns la discuția Inundat fortat !
avocatPetre a scris:

vecinul nu are cum sa aibe acte pe terasa blocului care e bun comun.. si dvs cum ati crezut asa ceva fara sa verificati in prealabil..e bun comun si fiecare aveti drept de proprietate, in cota parte indiviza, din aceasta terasa..il puteti da in judecata ptr prejudiciul cauzat..
contactati un avocat sa va ajute.. asa cum nu e indicat sa va apucati de reparatii de unul singur, deoarece exista riscul sa faceti mai mult rau casei si implicit aprtamentului dvs, tot asa nu e indicat sa faceti singur actiunea si sa o sustineti fara un avocat alaturi de dvs.. toate cele bune va doresc


Dupa cum spuneam in romania cu bani faci cam ori ce. Aceasta locuinta este una fosta nationalizata si cumparata, vecinul mentionat a cumparat aceasta casa de la un alt vecin iar acesti vecini folosesc terasa respectiva de peste 20 de ani fara a i se aduce nici cea mai mica reparatie sau cel putin o mica intretinere.

in 2009 l-am actionat in judecata cu obligatia de a face, la prima infatisare imediat dupa s-a apucat de "REPARATII" Dupa care am zis totusi suntem vecini sa cadem la pace si am renuntat la proces insa aici am invatat multe lucruri care mau lasat ....

- Aici este o problema mai mult "Morala" decat materiala, eu nu pot sa locuiesc in aceasta locuinta in aceste conditii. Despagubiri materiale, aici imi este imposibil din multe puncte de vedere, iar suma nu este una semnificativa in acest moment.

- In acest moment trec printr-o perioada financiara foarte proasta, am rate in banci s.a. iar angajarea unui avocat imi este practic imposibila. Am incercat sa discut cu un avocat insa onorariul acestuia ma lasat fara cuvinte. Totusi cred ca exista o solutie si pentru problema mea, nu cred ca in romania in anul 2010 daca nu ai bani nu ai si dreptate.
Răspuns la discuția Inundat fortat !
ynocentta a scris:

Incheiati asigurare locuintei ,iar prejudiciile cauzate de proxima inundatie le recuperati direct de la vecinul in cauza



Asigurarile nu acopera astfel de daune, am intrebat cam pe la toate companiile de asigurari.
Răspuns la discuția Inundat fortat !
elena26 a scris:

dar vecinul chiar are acte pe spatiul acela?
si chiar nu puteti ajunge la o intelegere?

In romania cu bani se poate rezolva ori ce, (din cate am inteles detine act de propietate pe acel spatiu).

Am incercat asta de nenumarate ori insa e nesimtit, imi spune sa repar eu insa nu ma lasa sa fac cea ce trebuie.
De 10 ani locuinta mea este inundata in mod frecvent atunci cand sunt ploi sau ninsori abundente, datorita unui vecin care imi foloseste acoperisiul casei pe post de terasa. Acesta sustine ca detine act de propietate pe acel spatiu iar eu sunt obligat sa stau cu casa inundata.

In 2009 lam actionat in judecata cu obligatia de a face, imediat dupa ce am depus actele vecinul sa apucat de "reparatie" inlocuind mozaicul cu alte materiale. Vazand aceste lucruri am zis totusi sa renunt la proces. Anul acesta camera a fost inundata pe jumatate (peretii sunt uzi de sus pana jos!)

Nu am nevoie de bani din partea lui, vreau sa o repar singur ca pentru a primi despagubiri din partea lui e cale lunga datorita legislatiei romane.

Vreau doar sa nu mai am probleme cu infiltratiile de apa provenite de pe aceasta terasa.