avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1233 soluții astăzi
Forum Activitate Theodoratoadere

Activitate Theodoratoadere

Buna ziua,

Am si eu o problema si as dorii sa primesc un raspuns de specialitate cat mai repede deoarece trebuie sa stiu ce trebuie sa fac mai departe.

Datele problemei:

Lucrez la o firma multinationala de 2 ani fara o luna pe postul de Asistent Regional Manager. La aceasta firma se organizeaza evaluari ale angajatilor la 6 luni( una intermediara, si cea la 1 an finala). Avem 4 raitinguri exceptional, strong, moderate si below expectations.
Am avut o prima evaluare la 6 luni, la care am iesit ”strong” si mi s-a oferit o marire de salariu de 30%.
Dupa aceea urma sa avem evaluari in vara, evaluari care nu au mai avut loc, si s-a facut direct evaluare de 1 an.
Vineri in data de 19.03.2010 mi s-a facut aceasta evaluare si am iesit ”moderate”, nu am fost de acord cu toate punctee expuse de catre ei, insa neofocial vorbind, aceste calificative sunt date de ei cu ceva timp inainte si nu acolo pe loc.
Dupa ce mi s-a comunicat acest lucru, m-i s-a spus ca tebuie sa ne despartim, din motive pe care eu le voi intelege ulterior si a ajutat la acest lucru si faptul ca am avut o fluctuatie in calitatea jobului iar ei nu permit acest lucru( in perioada septembrie-octombrie am avut probleme personale si calitatea profesionala a scazut, insa am lucrat la randament f mare din noiembrie si inainte de aceasta perioada).
Ei mi-au expus problema in felul urmator: Ne despartim de comun acord, iti dam sansa sa lurezi pana la 30 aprilie si iti dam din partea noastra un salariu compensatoriu. Iar apoi mi-au pus ”foaia prin care ne despartim de comun acord” cum au denumito ei, mai precis cererea mea de demisie in fata pentru a o completa cu data de 30 aprilie.
Eu nu am semnat nimic atunci si stiu ca bine a facut.
As dorii sa ma sfatuiti ce sa fac mai departe, le voi comunica ca nu imi dau demisia in conditiile expuse de ei insa as dorii sa ma sfatuiti, ce sa cer de la ei in aceste conditii.
Tin sa mentionez, ca nu cred ca ma pot da afara pentru calificativul moderate de la evaluare deoarece, nu sunt singura care are acest calificativ, iar ceilalti ( in speta managerul meu direct), nu a fost dat afara pentru acest lucru.
Mentionez ca nu am avut abateri disciplinare, si nici referate disciplinare in tot acest timp.
Astept sfaturile dumneavoastra deoarece trebuie sa dau astazi sau maine rapunsul catre cei care mi-au comunicat ”despartierea” si nu stiu exacte ceea ce trebuie sa scriu.

Va multumesc,

Theodora