avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate nightshade

Activitate nightshade

Răspuns la discuția intarziere plata rata de credit
Am avut si un card de credit, descoperire destul de mare. La un moment dat din cauza ca am ramas fara servici am ajuns in incapacitate de plata. Am fost de trei ori la banca am explicat situatia mea, iar raspunsul primit a fost: ne pare rau, pentru cardul de credit nu exista nici o solutie, trebuie sa achitati lunar o rata. Pai daca nu am servici, de unde sa achit? La creditul de nevoi personale aceeasi situatie, am ajuns in incapacitate de plata, am depus cerere pentru prelungirea perioadei de creditare cu efect scaderea ratei. Nu se putea face pana nu achitam restanta de 300 de lei. Da, poate e si vina mea ca nu m-am sesizat mai repede, dar totusi eu daca aveam banii sa achit si restanta mai depuneam acea cerere?
Si ca ultim subiect, m-a deranjat acel avertisment, deoarece banca a vazut intentia mea in ultimele doua luni de stingere a datoriei; dar insista la nici cinci zile de la data scadenta a ratei sa trimita avertisment de dare in judecata ca am 60 de lei restanta. Mentionez ca e prima oara cand procedeaza asa, inainte eram sunat in jurul datei de 20 (o singura data am intarziat mai mult de o luna). In opinie mea asta reprezinta o etalare un pic abuziva de forta din partea bancii.
In concluzie, nu cred ca banca e deschisa gasirii de solutii, eu cel putin pe viitor o sa fac tot posibilul sa mai evit creditare de la banca.
Răspuns la discuția intarziere plata rata de credit
Problema majora a bancilor e lipsa de comunicare. Nu sunt interesat dupa acordarea unui credit sa mai comunice cu tine, sa ti ofere consultanta, ajutor. Dupa acordarea creditului se comporta ca niste camatari, incercand prin orice mijloace sa obtina banii imprumutati. Ai ramas fara job, nu mai ai bani de rata? Irelevant pentru banca, te da in judecata sa faci rost de bani. De ce nu se poate discuta de o reesalonare, de ce nu se pot gasi amiabil solutii?
Răspuns la discuția intarziere plata rata de credit
Anul trecut am mai avut intarzieri de maxim o luna, atunci eram sunat de cei de la banca de 3-4 ori sa ma intrebe de restanta; niciodata in acest termen nu mi au trimis instiintare. Oricum mi e nu mi se pare ceva normal sa se vina cu amenintari de dare in judecata la o intarziere de cinci zile. Dar, e adevarat- bancile nu sunt interesate de ce probleme am eu-ci de recuperare prin orice mijloace a restantelor. Nici macar nu mi-au oferit, atunci cand eram in incapacitate de plata solutii pentru acest credit si nu numai. Nu i intereseaza decat profitul si banii, in rest sunt la fel ca si camatarii
Buna,

Ca multi altii din tara asta, am intrat si eu in ghearele nemiloase ale bancii,
si anume am un credit de nevoi personale. La acest credit data de plata a ratei este 15 a lunii. Am achitat, ramanand restant 60 de lei. In data de 24 acasa ma trezesc cu avertisment de neplata a celor 60 de leiX-(. Este legal, normal, posibil, ca la cinci zile de la data scadenta sa mi trimita atentionare, fara alte discutii inainte?
Multumesc