avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate bogd_an

Activitate bogd_an

Răspuns la discuția Suspendare permis 90 zile
Am mai facut un pas revin cu update.
Am ajuns la Bucuresti si am sustinut testarea, am promovat cu 14/15. Testarea se sustine la sediul Brigazii Rutiere Bucuresti, str. Logofatul Udriste 9-15. La ghiseul 5 se merge a se verifica eligibilitatea / obligativitatea testarii, de unde se obtine un cartonas cu un numar. Eu am ajuns la ghiseu la ora 8:15 si am avut nr 14, in total cred ca am fost cam 24. Nu se plateste nimic. Pe la 8:30 am intrat in sala, care este in vechea cladire, vizavi de biseria, la etajul 1 cu doi ofiteri de politie. Testarea a durat 20 min, la 09:03 am terminat, urmand sa se aleaga 2 martori din sala si s-a procedat la corectarea testelor. Cei care au promovat au fost invitati iarasi la ghiseul nr 5 pentru a li se returna dovada, iar celor care nu au promovat, li s-a inmanat pe loc dovada, fiind invitati a doua zi pentru retestare. Apoi am fost vizavi, la centrul de copiere, de unde am luat cererea si am facut copie dupa buletin, dovada, PV si dovada plata amenda, pe care le-am scanat si trimis pe email, in cazul meu IPJ Neamt si pentru dubla siguranta, le-am trimis si prim posta, cu confirmare de primire.
Acum urmeaza probabil sa primesc o inatiintare sau ceva. Dar va anunt! Drumuri bune!
Răspuns la discuția Suspendare permis 90 zile
Revin cu o actualizare.
Astazi, 17.05.2018 am fost la Colegiul Pedagogic din Bacau, sa dau testarea pentru redobandirea permisului in 30 de zile, fiind si obligatoriu, altfel se vor adauga inca 30 de zile celor 90, dar nu am reusit sa-l dau, avand resedinta in Bucuresti si locul de testare diferit, Bacau in cazul asta. Daca tot am fost acolo, scriu si programul. Marti de la 9:30 la Registratura din cadrul Colegiului Pedagogic, unde se va plati taxa de 6 lei necesara examinarii, cu inceperea testarii de la ora 10:00 si joi de la 13:30 cu incepere de la 14:00.
In cazul meu, urmeaza sa merg la Bucuresti sa dau testul, apoi la Piatra Neamt, sa depun actele si cererea de reducere a suspendarii de la 90 la 30 de zile si pe urma voi merge iar la Bucuresti sa ridic permisul.
Insa de birocratie nu scapam, sper ca am fost de folos, revin cu update-uri.
Buna ziua, in data de 28 aprilie 2018, am fost surprins de aparatul radar cu viteza de 111km/h, in afara localitatii Horia, jud Neamt, DN2, intr-o zona cu restrictie de viteza de 50km/h (+63km/h), fiind amendat si avand permisul suspendat pentru 90 de zile. Am cateva intrebari in legatura cu procedura de reducere a perioadei de suspendare a permisului de la 90 la 30 de zile.
Eu am domiciliul in Bucuresti dar locuiesc pentru o perioada la Bacau, cu permisul suspendat de IPJ Neamt.
In primul rand, am citit pe site-ul IPJ Neamt ([ link extern ] .
Apoi, cererile pentru reducerea periodei de suspendare vor fi depuse la ghiseul Politiei Rutiere, str. Alexandru Cel Bun nr.12. Dar aici nu imi e clar orasul, presupun in Piatra Neamt?!
Din cate inteleg, trebuie sa merg la Bucuresti sa sustin testul, apoi sa merg la Piatra Neamt sa depun cererea apoi sa ridic permisul de la Bucuresti?
Multumesc de ajutor, sper ca am fost suficient de clar.
Răspuns la discuția Amenda auto
Alta amenda nu are cum sa fie pt ca nu am mai fost oprit si nici nu mi s-a mai dat alta amenda, asta e sigur! Orice alta abatere de la regulament as fi facut, de ex radar, parcare interzisa, depasire pe linie dubla continua sau viteza pe poza, i-ar fi venit mamei mele.
Alta observatie: nu tin minte sa fi prezentat chitanta la politie. Greseala care se intoarce dupa un an si jumatate.

"gi-jane", trebuie sa fac o cerere, ceva, ca sa primesc procesul verbal? La sucursala CEC spun pur si simplu ca vreau sa primesc o adeverinta de plata, desi a trecut mult timp de atunci? Multumesc!
Discuție Amenda auto
Buna ziua, am primit acum cateva saptamani plicul cu impozit. Eram cu 0 peste tot. Astazi, s-a dus tata sa le plateasca (al lui, al mamei si a intrebat iar de mine) si i s-a spus ca figurez cu o amenda de 450 ron. Tata a platit-o si a plecat mai departe. Acum vine partea curioasa: masina cu care merg numai eu este trecuta pe numele mamei, iar pe mine nu m-a oprit politia decat pentru control de rutina, cu o exceptie, in toamna lui '08 am fost oprit pentru viteza, am primit amenda de 450 ron (noaptea) iar de dimineata am platit-o (nu mai am chitanta, a trecut un an si jumatate de atunci). Credeti ca este posibil ca banii platiti de mine sa nu ajunga la destinatia si din cauza asta sa apara ca am de plata o amenda? Multumesc si daca mai aveti nevoie de informatii spuneti-mi!