avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate Nevastuica

Activitate Nevastuica

daca nu se rezolva problema in 15 zile (presupun ca si lucratoare si nelucratoare)
cer banii inapoi

ma duc la alt domo si iau aceeasi camera :)
Multumesc pentur raspunsurile aproape instante :)

o sa incerc sa fac cerere scrisa in care sa cer inlocuirea obiectului,mai ales ca vreau neaparat sa am camera asta de sarbatori ( doream sa o am si vineri pentru harlem globetrotters dar...)
unde ar trebui sa inaintez cererea?
Ma duc la magazinul domo de unde am achizitionat zicand
"fac o cerere ca sa imi inlocuiti camera defecta" ?
Buna ziua

In pirmul rand ma scuzati daca am postat intr-o sectie gresita a forumului, sunt nou si sunt foaaaarte multe sectii

(cititi ce e cu bold daca nu aveti timp/dispozitia necesara)
Miercuri seara am cumparat o camera video de la DOMO in jur de ora 8, am ajuns acasa am inceput sa o testez( cum o duce cu zoom-ul calitatea menu si tot felu') iar dupa aproximativ juma de ora ecranul s-a facut gri, camera functionand insa fara display nu prea puteam face nimic..
Ziua urmatoare m-am dus inapoi la magazinul de unde am cumparat-o zicandu-i vanzatorului de problema si mi-a spus sa ma duc la sediul JVC( firma camerei achizitionate) pentru a imi efectua reparatia gratuit.
Cei de la JVC mi-au spus ca am dreptul sa am camera inlocuita in 48 de ore de la achizitionare.
Cand m-am intors la DOMO au spus ca nu au voie sa imi inlcuiasca camera (o vai doamne ca siiguuuri si-ar pierde slujba) fara o adeverinta de la JVC cum ca obiectul(ca sa nu fac cacofonie ) este defect chiar daca aveau camera in fata si era clar ca nu functioneaza si ca o sa o trmita inapoi la jvc cu curierul pentru a lua adeverinta necesara.


Vineri trebuia sa ajunga camera la jvc sa primesc adeverinta , insa nu a ajuns(vanzatorii mintindu-ma ca a ajuns) iar in weekend curierul nu lucra.
Acum cei de la jvc au depistat problema si in loc sa ceara sa imi inlocuiasca camera doresc sa comande piesa care trebuie inlocuita din Marea Britanie trebuind sa astept inca o luna aproximativ.

Doresc sa stiu daca exista o lege conform vanzatorii trebuie sa imi inlocuiasca obiectul defect in 24 de ore (atasati un link sa le dau cu el in cap )

p.s
camera a fost achizitionata pe firma asa ca protectia consumatorlui nu se baga