avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate costin77

Activitate costin77

OK! In momentul de fata cotele de proprietate sunt 50-50 sau altele? si daca recurgem la notar pentru a face "lumina" (a-propos: "Sarbatori fericite!" :) ) atunci in cazul unui partaj se tine cont de participarea fiecaruia (din chitante si raportat la plata vis-a-vis de data casatoriei)?

Este adevarat ca nu se pot face intelegeri/partaj intre soti (in timpul casatoriei)?
Cum am scris mai sus, chitantele sunt atat pe numele meu cat si al sotiei corespunzator cu suma pe care a primit-o de la fiecare pereche de parinti.
Acum, in ce priveste creditul acesta este pe familie (eu sunt titularul insa sotia este si ea "prinsa"), la data obtinerii lui eram deja casatoriti.
In cazul meu consider cotele cam neechilibrate raportat la contributia fiecaruia.

Partajul voluntar se poate face la notar sau in urma unui proces?
Multumesc!
PAS22 a scris:

Bunul ce face obiectul contractului de vanzare-cumparare, fiind achizitionat in timpul casatoriei, devine bun comun, ceea ce acorda fiecarui sot un drept de 50% din bunul respectiv.


Chiar si daca a fost achitat partial inainte de casatorie si restul dupa?
lndines a scris:

In cazul unei actiuni de partaj, dintre dvs si sotie, si parintii pot intra in proces in calitate de intervenienti. Dvs si sotia veti avea de partajat, doar cat ati achitat impreuna



Facturile si chitantele eliberate cu ocazia fiecarei sume achitate sunt pe numele meu cele achitate de parintii mei, respectiv al sotiei cele achitate de parintii ei.
In ianuarie 2005 am facut un contract de antrepriza pentru un apartament impreuna cu logodnica mea pe atunci. In mai ne-am casatorit, iar apartamentul
l-am achitat in august dupa cum urmeaza (valoarea totala 43.000 euro):
- parintii logodnicei - jumatate din valoare
adica 21.500 in aprilie (cu o luna inainte de casatorie)
- parintii mei: 2500 in februarie, 5500 in iulie si restul 13.500 am facut noi (eu si sotia acum) credit
in august pe care il achita in continuare parintii mei.
Am dat cifrele, poate sunt relevante.
Mentionez ca nu avem nici un act
care sa identifice proprietatea, doar in contractul de antrepriza se specifica faptul ca jumatate din suma va achita logodnica (pe atunci) si jumatate eu; contractul de vanzare-cumparare este pe numele nostru.
As vrea sa stiu care este raportul partilor in acest moment si daca este diferit de 50-50% (asa cum s-a achitat) cum se poate echilibra in eventualitatea unui partaj.
Multumesc!