avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate xwa

Activitate xwa

OUG 50 elimina comisionul de rambursare anticipata, din cate am inteles., pentru creditele cu dobanda variabila. Ce inseamna totusi o dobanda variabila? Daca dobanda se modifica numai la anumite intervale de timp (de ex. 12 luni), ea va fi considerata fixa in aceasta perioada?
V-as fi extrem de recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu urmatoarea nelamurire:

Sotul meu a intentat divort si a solicitat desfacerea casatoriei din vina mea, precum si incredintarea copilului minor (are trei ani).

Eu vreau sa cer divortul din vina lui si incredintarea copilului mie. Am inteles din ce-am gasit pe forumuri ca e necesara o cerere reconventionala. Daca fac cererea reconventionala mai e nevoie de intampinare? Sau le pot face prin acelasi document intitualat Intampinare - cerere reconventionala?

Pentru cererea reconventionala trebuie sa depun extras de pe certificatul de casatorie sau e suficienta o copie simpla? La fel, certificatul de nastere al copilului trebuie legalizata copia? (originalele sunt la el)

O ultima intrebare: cererea reconventionala unde o depun? la registratura instantei sau, ca si cererea de divort, personal judecatorului de serviciu?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri. Am mare nevoie de ajutor.