avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate ccf_cristi

Activitate ccf_cristi

Răspuns la discuția Recuperare creanta!?
Multumesc! :vishenka:
Răspuns la discuția Recuperare creanta!?
Am mai gasit acest termen de prescriptie a datoriilor, dar pana nu vad unde este scris nu prea am liniste! :foottap:
Poate scap si de cautatul chitantei! =D>
Buna seara!
Numele meu este Cristi si problema mea sta in felul urmator:
Buna seara!
Problema mea sta in felul urmator:
Tatal meu a incheiat un abonament de voce cu XXX in 30.09.2003(aceasta data este in notificarea cesiunii), urmand, ca un an mai tarziu sa se intample o nenorocire, dansul decedand(14.12.2004)! A urmat o perioada putin mai dificila pentru familie(vorbesc doar de problema in cauza) si, recunosc, am mai intarziat cu plata facturilor catre XXX! In februarie sau martie, am sunat la relatii cu clientii si le-am relatat situatia cu intentia de a renunta la serviciile acestora! Domnul de la celalalt cap al firului a inteles situatia(asa am crezut eu atunci) si a zis ca nu este nici o problema in rezilierea contractului! Tin minte ca au mai venit facturi pana in luna mai(atunci este tatal meu nascut), in aceea luna venind si o somatie de plata de la o firma de recuperari! M-am dus la sediul din Ploiesti si le-am explicat si lor problema, acestia spunandu-mi ca nu am cum sa scap de acea datorie cu toate ca nu am folosit serviciul si ca trebuie sa platesc suma restanta! N-am avut incotro(necunoscand legile si neavand la dipozitie o sursa de informare am platit suma de bani)! Trece vara, toamna si vine iarna, perioada "sarbatorilor", cand primesc din nou o notificare de plata de la firma de recuperari(dupa ce am platit suma restanta nu am facut confirmarea la acea firma de recuperari si se pare ca nici XXX-ul), au urmat o serie de apeluri telefonice, cand la XXX, cand la firma de recuperari sa le spun sa ma scoata din baza lor de date ca rau platnic ca eu am platit acea datorie! Mi s-a confirmat verbal ca nu mai este nici o problema si eu ca un credul am crezut pana in seara asta cand am venit de la servici! In cutia postala statea frumos un plic de la o firma de recuperari(nu tin minte daca este vorba de aceeasi sau este alta) prin care eram informat ca am o datorie catre ei in valoare de 1.709,47RON reprezentand neplata prestarilor serviilor XXX catre tatal meu! In perioada decembrie 2005 si data de azi nu-mi aduc aminte sa ma primesc o notificare de genul asta(XXX si firma de recuperari)!
Acum gandesc putin logic, un credit am putut sa contractez, un abonament cu XXXXX am putut sa inchei, neschibandu-mi domiciliul, care a fost si este acelasi cu al tatalui meu din acea perioada si nu am intampinat nici un fel de probleme in a ma imprumuta la o banca si a incheia un abonament!
De ce nu am fost contactat pana acum, de ce nu mi s-a spus cand am luat creditul, de nu mi s-a spus cand am incheiat abonamentul cu XXXXX!!!E legal ceea ce au facut ei? Sa nu ma atentioneze ~5 ani(mentionez inca o data, nu tin minte ca am mai primit vreo notificare)! Sa-mi pierd acest sfarsit de saptamana in speranta ca am sa mai gasesc acea chitanta si daca am sa o gasesc sa mai pierd cateva ore la telefon?!
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez!

Va multumesc!