avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate cetateanulrebel

Activitate cetateanulrebel

Da, mi-au aratat registrele de predare-primire la secretariatul IML-ului. Probabil ca am sa achit analizele la sfarsit, la politie.
Acum 2 luni am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere si la verificarea alcoolemiei cu aparatul etilotest a iesit putin peste limita de 0.4 in aerul expirat. La scurt timp mi-au fost recoltate doua probe de sange. La o luna dupa savarsirea faptei, IML-ul a trimis rezultatul analizei la biroul politiei rutiere. De la politie nu am aflat absolut nimic, mi-au zis ca e o institutie importanta a statului si nu pot da decat raspunsuri oficiale, sa mai astept o luna pentru valoarea analizelor. De la iml la fel... confidentialitate, nu ma pot ajuta. Ciudat este ca pana la venirea rezultatelor, politistii imi ziceau ca imi comunica valorile, doar sa le primeasca de la laborator. Sunt student, am permis (sau am avut) de 3 ani de zile, categoriile A si B, niciun eveniment rutier. Mi-am recunoscut vina, am consumat 2 beri de 0.5 intr-un local si m-am urcat la volan. Nu am parcurs decat 600 de metri pana am fost oprit, eram la jumatatea drumului catre casa cu inca 4 oameni in masina care nu au sesizat o schimbare a comportamentului meu. Motivul opririi a fost ca am incetinit la vederea echipajului politiei rutiere. Eu am incetinit doar pentru a ma asigura mai bine in interectia unde in toamna anului trecut era sa fiu spulberat cu motocicleta de o masina ce nu mi-a acorat prioritate. Mentionez ca eram nemancat de aproximativ 24 de ore, am oprit in acel local dupa un drum greu unde am ramas si inzapezit, pasagerii din masina fiind colegii de apartament cu care m-am intalnit in acel local.
Cum pot afla rezultatul analizelor mai repede? Ce este de facut mai departe in cazul in care depasesc 08 in sange?