avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin01

Activitate Catalin01

dar acest contract are valoare daca nu a fost incheiat la notar sau la un avocat?

op-urile facute de mine catre el chiar daca au la informatii tranzactie avans nu pot acoperi suma din contract - adica sa zic ca am platit cu aceste op-uri suma din contract tinand cont ca acest contract nu este datat cu data incheierii?

de asemnea, declaratia semnata de el ca imi datoreaza o suma de bani (formulata:
subsemnatul el a primit de la mine suma de x pe care ii va restitui pana la data de.. nu poate sa anuleze contractul de mai sus tinand cont ca nici el nu a achitat datoria conform acestei declaratii)..

Din pacate acest om este un mare escroc si deja am pierdut o suma mare de bani lucrand cu el si nu as ma vrea sa mai platesc si aceasta suma #-o

Multumesc de ajutor!!
Buna ziua,

Am fost obligat sa semnez un contract de imprumut de catre o persoana fizica cum ca mi-ar fi imprumut o suma de bani pe care trebuie sa o restitui pana la o anumita data, deoarece aveam nevoie de niste documente de la aceea persoana si nu a vrut sa mi le dea fara sa semnez acest contract.
Precizez ca contractul a fost intocmit intre el ca persoana fizica si eu ca persoana juridica si ca a fost semnat de el si de mine ca persoana juridica inclusiv cu stampila fara sa fie autentificat la notar sau la avocat.
Deasemenea acest contract nu are nu are trecuta data semnarii doar data pana la care trebuie achitat si ca a fost semnat si de un martor care este dispus sa spuna ca aceasta persoana m-a santajat :( .In trecut eu i-am facut cateva OP-uricu mentiunea la observatii avans care acopera suma din acest contract (ma gandeam ca tinand cont ca nu apare pe contract nici o data de emitere pot zice ca acele op-uri au acoperit aceasta suma?).. Deasemnea mai am de la el o declaratie scrisa de mana si semnata ca imi datoreaza o suma mai mare decat cea din contractul de imprumut..
Zilele trecute am primit somatie de plata printr-o scrisoare de la avocatul lui dar fara confirmare de primire..
Cum credeti ca e mai bine sa procedez?

Contractul de imprumut este asemanator cu cel de mai jos.

Multumesc de ajutor!!




CONTRACT DE IMPRUMUT
fara garantie cu penalitati
PARTI
Contract de imprumut fara garantie cu penalitati
Intre:
_________________, domiciliat in _________________, in calitate de imprumutator, si

_________________, domiciliat in_________________, in calitate de imprumutat,

a intervenit prezentul contract de imprumut, in urmatoatele conditii:



DESCRIERE
Contract de imprumut fara garantie cu penalitati
Eu, _________________, dau cu titlu de imprumut lui _________________, suma de _________________USD, echivalentul sumei de _________________lei , suma ce va fi restituita integral, de catre imprumutat, in modeda in care s-a facut imprumutul, la data expirarii termenului de _________________luni, incepand cu data semnarii prezentului contract.

Eu,_________________, declar ca am primit astazi, data semnarii prezentului inscris, de la _________________, suma de_________________ .USD, echivalentul sumei de _________________lei, si ma oblig sa restitui intreaga suma la data expirarii termenului de _________________luni, calculat de la data semnarii prezentului inscris.

Imprumutul se face in conditiile art. 1576 Cod Civil si urm., fara dobanda, iar in cazul neachitarii sumei imprumutate in termenul mai sus mentionat, imprumuatul va achita pentru fiecare zi de intarziere penalitati de 0,1% pe zi din intreaga suma datorata, prezentul contract constituind titlu executoriu.

Eu,_________________, declar pe proprie raspundere ca la data semnarii prezentului inscris nu am gajate, ipotecate, etc. bunuri mobile sau imobile si sunt de acord ca, in cazul neachitarii sumei imprumutate la termenul stabilit mai sus, imprumutatorul sa-si acopere intreaga creanta prin executarea silita asupra bunurilor mele mobile si imobile ce vor exista in patrimoniul meu la data executarii.


TAXE
Contract de imprumut fara garantie cu penalitati