avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate florentinadaniela

Activitate florentinadaniela

Bună seara, o persoana care locuiește cu mama sa pensionara (pensie in valoare de aproximativ 900 lei), poate beneficia de ajutor social? Se adaugă la calcul și terenul extravilan dat în arendă?
Care este venitul maxim pe membru de familie pentru a se încadra?
Mulțumesc anticipat
O persoană fizică autorizată are datorii la ANAF ( în fiecare an s-a făcut cate o poprire pe cont ), nefiind până acum și salariat. Aceasta persoana urmează să se angajeze cu contract de munca. Cât poate face ANAF poprire pe salariu și de când? Dacă salariul va fi virat în contul poprit se va mai face alta poprire ?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Buna ziua,
Am depus la începutul anului declarația de venit pentru anul trecut și cea cu venitul estimat pentru acest an pentru PFA.
După aceea, am primit din partea site-ului de jocuri unde am câștigat anul trecut niste bani un mesaj ca trebuie să declar câștigul pentru impozit.
Acum, trebuie să duc la ANAF declarație rectificativa ?
Sau trebuie să depun declarația 600?
Buna ziua,
O persoana care a absolvit facultatea de economie și administrarea afacerilor, cu diploma pe care scrie licențiat în economie cu specializarea management - sunt considerate studii financiar-contabile?
Pentru un concurs de administrator financiar la o școală.
Mulțumesc.
Buna ziua,
Am funcția de administrator al unui SRL de 5 ani, prin statut, nu am contract de munca, studii superioare economice - management.
Pentru un concurs mi se cere vechime in specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice minimum 5 ani.
Acești 5 ani că administrator nu reprezintă vechime în specialitatea studiilor?
Mulțumesc anticipat!
Nu, am înțeles eu greșit.
În adeverință trebuie să menționez vechimea la ultimul loc de muncă, dar eu nu am contract, doar sunt administrator prin statut.
Trebuie să completez?
Am depus dosarul de înscriere la concurs la o instituție publică, la care am depus statutul unui SRL al cărui administrator sunt.
Doamna de acolo mi-a spus că trebuie să completez o adeverință cu locurile de munca anterioare depunerii dosarului.
În prezent sunt titular al unei II și administrator al unui SRL.
Cum completez adeverință dacă sunt administrator fara contract de munca, doar prin statut?
Mulțumesc anticipat!
Da, secretar comuna
Buna ziua,
Pentru ocuparea postului de secretar sunt următoarele cerințe:
- diplomă de licență în științe juridice sau administrative
- diplomă de master în management sau administratie
Eu am terminat facultatea de economie și administrarea afacerilor, secția management, și master în managementul activităților financiar bancare.
Mă încadrez pentru a depune dosarul de concurs?
Mulțumesc anticipat.