avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate white chocollate

Activitate white chocollate

Buna ziua.
Problema mea a inceput in aprilie.m-am prezentat la ambasada romaniei in islamabad sa inregistrez casatoria si nasterea copilului.am asteptat pana in august sosirea pasaportului care n-a venit ca consulul din neinteres ,n-a vazut ca lipsea un document din documentele necesare emiterii pasaportului ,asa ca ne-a mai intarziat pana in octombrie sa ne inmaneze pasaportul.la sfarsitul lui octombrie ne-a inmanat si documentul de inregistrare a casatoriei in starea civila .certificatul are numele sotului gresit.ne-a inmanat si certificatul de nastere care are data de nastere a copilului gresita.
De asemenea in pasaportul copilului la sectiunea"data de nastere"e trecut in felul urmator "12 feb/feb11".copilul e nascut pe 12 feb 2011.mi se pare f ciudat ,asa ca as dorii sa mi se comfirme daca este o eroare sau asa se inregistreaza acum o data de nastere in pasaport.
Suntem la sfarsitul lui decembrie si consulul se relaxeaza bine mersi in tara,in vacanta si pana la data actuala ambasada n-a rezolvat greseala in acte.ei zic ca nu stiu procedura legala ca sa rezolve.asa ca eu va implor sa ma ajutati cu articole din legislatura ca sa le inmanez incompetentului de consul sa imi pot rezolva problema.copilul este ilegal in pakistan,din lipsa documentelor romanesti nu pot sa ii fac documentul pakistanez ;sotul fiind cetatean pakistanez copilul are dreptu la un document ce-i permite sederea nelimitata aici,dar acest document necesita prezentarea certificatul de nastere romanesc.
Va implor ajutati-ma.
iti multumesc mult pentru raspunsul tau...daca exista posibilitatea sa imi inregistrez copiii la ambasada si sa le fac certificate de nastere romanesti asta nu inseamna automat ca ei vor fi cetateni romani?Acest aspect ma intereseaza f mult ..sub nici o forma nu accept ca copii sa aiba numai cetatenie pakistaneza si din moment ce tarile noastre nu au acord de duble catatenie vreau ca ei s fie romani...stiti cumva daca nasc copii intr-o alta tara in afara pakistanului si romaniei atunci se simplifica situatia cetateniei copiilor?

residenta mea in acte oficiale este in romania..legal in pakistan sunt in visita ...care sunt conditiile si procedurile (si durata )cerute de lege in care sotul meu ar putea devenii cetatean roman?

Roxanel mi-ai sugerat transcriserea certificatului de casatorie si in romania.La ce-mi foloseste acest lucru ?iti multumesc mult pt ajutor

[Editat- timp de 30 de minute dupa ce ati publicat un mesaj il puteti completa / corecta folosind butonul Editeaza, nu este de dorit sa scrieti mesaje consecutive in timpul de editare. Multumesc]
in noiembrie am venit in pakistan unde m-am casatorit cu cetatean pakistanez.locuim aici dar eu nu am inregistrat casatoria la ambasada si nici nu o sa-mi schim domiciliul oficial care va ramane in romania chiar daca noi o sa locuim aici in continuare.mi-am prelungit visa de curand pentru un an si tipul de visa acordat este "visit visa".vreau sa stiu urmatoare info:
-ce avantaje imi ofera inregistrarea casatoriei la ambasada romaniei din islamabad
-care sunt legile romaniei in legatura cu cetatenia viitorilor mei copii si care sunt conditiile in care imi pot inregistra copii sa fie cetateni romanii(eu doresc ca copiii sa aiba cetatenie romana in caz de divort sau razboii sau orce alta situatie de urgenta sa pot iesii cu copii din pakistan fara probleme!)
-care sunt conditiile complete in care-i pot acorda sotului meu catatenia romana noi locuind in afara Romaniei?
va multumesc :)