avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1711 soluții astăzi
Forum Activitate Tiberiu.C

Activitate Tiberiu.C

1. Nu cred ca ceea ce mi-ai spus face subiectul acestui topic. Pneul poate sa-ti explodeze oricand nu neaparat in situatia mai sus prezentata. Controlul de asemenea, poti sa-l pierzi si la 50 si la 124 si la 200 km/h... Raspunsul tau este total irelevant la pct 1.

Cu stima.
Buna seara,

Tocmai ce mi-a fost suspendat permisul de conducere in zona Comarnic pe 3 luni de zile pentru depasirea limitei de viteza cu 54km/h.

Cum s-a intamplat:

In drum spre Siania, in localit Comarnic, am depasit o cisterna care se deplasa cu aprox 40-50 km/h. Portiunea de drum drept (care sa-mi permita depasirea) era destul de mica, asa ca am accelerat cat am putut, iar dupa depasire am observat si camera de pe dreapta, fapt care m-a facut sa incep sa incetinesc.

La intrarea in Sinaia ma opreste agentul de circulatie. Am fost surprins de senzorii din asfalt si pozat cu 124km/h. Pozele se aflau la centrul de monitorizare Sinaia- deci nu am putut sa le vad. Mi s-a cerut permisul si nu l-am dat crezand ca poate-poate se indura de mine, dar nimic. Am avut 2 observatii la P.V. si am semnat.

As dori sa contest P.V. pe urmatoarele baze (pe care le-am mentionat si in PV):

1. Eram in depasirea cisternei. ( cand faci o depasire din scurt si vezi ca ala iti vine de pe contrases nu cred ca mai stai sa te uiti la vitezometru ca nu cumva sa nu depasesti viteza legala)

2. Afara ploua si din cate stiu radarele au niste oaresce abateri pe timp nefavorabil.

Am urmatoarele intrebari:

-In instanta s-a dat castig de cauza la radarele din asfalt (senzori ce masoara viteza, apoi te pozeaza camera)?
-In instanta conteaza ca eram in depasire si ca ploua afara?
-Daca fac contestatie la PV si pierd in instanta, se mai poate reduce perioada de suspendare de la 3 luni la o luna? Mentionez ca am mai avut permisul suspendat anul trecut - 2009 in luna Februarie pentru trecere pe rosu. Agentul mi-a spus ca nu se aplica in cazul in care a mai fost suspendat pt viteza in ultimii doi ani, dar din ce am citit pe internet se aplica pt orice fel de motiv si as dori sa ma lamuriti in aceasta privinta
-As dori sa stiu daca am vreo sansa sa am castig de cauza in instanta luand in calcul situatiile amintite mai sus.

Cu stima,

Tiberiu C.