avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate dan3

Activitate dan3

Azi dimineata am fost pe la pieton ( trebuia sa merg cu suma de 600 ron) si am spus ca nu am reusit sa fac rost de bani , a spus ca nu a dormit toata noaptea de durere si ca il doare calcaiul cand calca pe picior.Azi la ora 16.00 trebuia sa mearga la control si a spus ca s-ar pute sa ii puna piciorul in ghips.M-am oferit sa il duc si sa intrebam medicul exact daca are ceva el sustine ca de umflatura nu s-a vazut pe film daca e fisurat osul.A spus ca e coada il doare piciorul si nu mai merge am spus ca merg sa ne dea un raspuns exact doctorul.

Am uitat sa specific pietonul locuieste la 200 metrii de locul incidentului in niste casute date de primarie la rromi( si 50 metri de locul meu de munca) unde exista o comunitate mai mare de rromi ( mai exact in Cluj Napoca Str. Cantonului FN)

De obicei pietonul statea in fata casutei cu piciorul desgolit pe un scaun , dar cand m-am intors de la doctor(urgenta) era in picioare nu parea sa mai schiopateze si matura.

Umflatura pe care oi are nu este mare adica eu nu am observat sa fie umflat( are pantof in picior si nu pare sa il stranga)

M-am interesa si la politia rutiera si doresc sa mai intreb ceva

1.Daca in tremen de 60 zile merge la IML pentru picior , cate zile de ingrijiri medicale ar putea primii?

2.S-ar incadra pentru a putea sa ma cheme in instanta pentru vatamare corporala?

3.Exista posibilitatea ca la expertiza sa ies vinovat?

Buna seara,

In dimineata aceasta am avut un accident, ma aflam in localitate pe un drum cu o singura banda pe sens , pe contrasens era un autovehicul de marfa(tir) oprit iar in fata mea se afla un pieton , care circula pe mijlocul benzii de circulatie.Nu este trotuar asfaltat ( a fost asfaltat mai demult) exista bordura iar langa este pamant batatatori cum s-au facut lucrari , distanta de la bordura la gard 1.5-2 metrii.

Am mers in spatele pietonului vreo 2 metrii in treapta 1 , dupa care acesta sa tras un pic spre dreapta , am incercat sa trec pe langa el dar tir-ul a inceput sa dea in spate si am auzit o lovitura in aripa( pietonul avea o plasa in mana stanga) am oprit iar pietonu-l s-a aruncat pe jos in partea dreapta pe pamant, m-am dat jos l-am ajutat sa se ridice si am vazu ca am trecut cu roata lateral de-a lungu piciorului 2 cm.

Am chemat politia rutiera , dupa care am transportat pietonul la urgenta.Pe acolo politistii ne-au luat alcoolemia era 0 % la amandoi.i s-a facut raze iar pe foaia i s-a trecut contuzie piciorul stang.Pietonul a spus ca nu e rupt osu nu are entorsa dar s-ar putea sa fie fisurat si trebuie sa mai mearga maine la 16 ca din cauza umflaturii nu s-a vazut daca e fisurat( se poate asa ceva ?)

Am fost la politia rutiera am dat declaratii si ne-a intrebat daca vrem sa ne intelegem am spus ca da.

Pietonul este in varsta de 58 ani nu are contract de munca este de etnie rroma.
dansul a spus ca e zidar si lucreaza la negru si castiga 100 ron pe zi, si fiindca i s-a recomandat repaus timp de o sapt sa ii platesc 600 ron cat ar fi castigat.


Am urmatoarele intrebarii:

1.Este vatamare corporala? din culpa mea sau ambii suntem vinovati?
2.Suma pretinsa de 600 ron nu este cam mare?
3.Daca m-ar actiona in instanta care ar fi suma sau ce daune ar trebuii sa ii platesc?
4.Mi se va intocmii dosar penal daca se ajunge la instanta?
5.Care ar fi procedura legala sa ii platesc cei 600 ron pentru a nu fii santajat si a mi se cere si alti bani?

Va multumesc.