avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Activitate melania_1

Activitate melania_1

Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
buna seara! am revenit aproape 6 luni, cu inca o intrebare..mai exact sfat... sotul a depus actele ptr divort pe 30 iunie, a sosit notificarea pe la sfarsitul lunii septembrie...eu am angajat un avocat si am trimis o cerere reconventionala, prin care mi-am expus dorintele.... problema este urmatoarea...el zice ca salariul lui este de 74000 de forinti ceea ce inseamna aproximativ 1000 roni, 33% insemnad 300 roni ptr cei doi copilasi, cand el are salariul mult mai mare dovedint si extrasele de cont de pe salariul lui a cate 5000-6000 roni, pe extras scrie clar salariu, el mi-a trimis de pe salariul minim.... avocata mi-a spus ca ne-am lupta cu morile de vant, de acesta am formulat ca in conditille acestea dau eu cei 300 roni si sa aive grija tatal de copii. zilele acestea m-a sunat avocata ca a sosit o alta intampinare prin care el este deacord sa aiva grija de copii si stabilirea domiciliului sa fie al lui...el figurand cu buletinul la adresa mamei si tatalui vitreg. el nu locuieste la adresa aceasta... in intampinare scrie clar ca parintii sotului au posibilitatea de a creste copii.... am specificat in plus ca vina exclusiva este al sotului, el a plecat si ne-a parasit ptr femeia cu care este si acuma, el mintind ca dupa ce ne-am despartit noi in fapt are o noua relatie. am chemat-o pe concubina sotuli ca si martor, am dovezi clare ca eu cu sotul meu traiam impreuna ei aveau relatie. mi-a scris anul trecut deja in august ca este insarcinata si sa il las in pace pe sotul meu, sotul tot in august m-a batut in fata copiilor ca nu am incetat sa ii tot zic ptr ce fel de femeie ne lasa, care are probleme mentale si psihice, mama concubinei vroia sa o duca la psihiatru, are probleme grave comportamentael si agresiva atat verbal cat si fizic...nu o data m-a amenintat cu bataia.
intrebarea mea este urmatoarea...eu nu imi doresc ca copii mei sa fie crescuti de bunici atata timp cat mama copiilor si tatal copiilor traiesc, mai ales la tatal vitreg al sotului care nu este bunic de sange...si...nici el nu este un exemplu bun ptr copii mei...el avand doi nepoti de sange si niciodata nu s-a dus in vizita la ei, si niciodata nu i-a ingrijit...in plus de asta am cunostinte si despre un comportament nu tocmai bun...
din pacate a trebuit sa reziliez contractul cu avocata ca nu am mai avut pur si simplu bani...acuma trebuie sa ma reprezint singura....intampinarea a sosit la avocata mea luna aceasta pe 8 si mi-a inmanat-o abia azi...si scrie ca in 10 zile sunt obligata sa depun raspuns la intampinare.... nu stiu de unde sa incep...va rog sa ma ajutati!
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
multumesc!
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
buna ziua! iarasi ma prezint cu o intrebare, si totodata va cer sfatul siajutorul dumneavoastra.... mai bine de trei saptamani m-a sunat avocata sotului sa ma anunte ca ne vom intalni in instanta in cazul in care eu nu imi doresc un divort pe cale amiabila....saptamana trecuta am sunat-o sa o intreb pe cand astept citatia aceea oficiala sa divortam, si d-na avocata mi-a spus ca inca nici nu a redactat-o, ar putea sa dureze o saptamana dou, dupa aceea trimite la judecatorie si de acolo iarasi dureaza incepand cu o saptamana si pana la o luna pana primesc eu citatia....inafara de faptul ca imi doresc din inima sa divortam cat mai repede, mai este o problema...banii pentru copii nu imi trimite....pana acum mi-a trimis 500 roni la doua luni, si cand l-am intrebat cand o sa divortam si cu banii cum o sa fie, mi-a raspuns ca o sa dea banii pentru copii abia dupa ce divortam....ce as putea sa fac in acest caz? eu am venit acasa din strainatate unde am lucrat expre sa divortam, sa inaintam actele cat mai repede, si sa ne vedem fiecare de viata noastr...acuma stau acasa, nu stiu ce sa fac...sa ma angajez?, a nu ma angajez?...si daca m-as angaja pana la salariu din ce imi hranesc copii?, din ce bani platesc chiria, curentul si tot ce trebuie platit....am incercat sa tin legatura cu el in toate formele posibile, dar nu imi raspunde la mesaje, doar la ce ii convine lui, adica banii ii vad doar dupa divort...parca eu, pentru mine mi-ar trebuii banii.... va multumesc inca o data! cu stima melania!
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
multumesc !
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
buna seara!
scuze...am uitat sa va intreb ce inseamna exact sa cer pensia de intretinere pentru copii pe calea ordonantei presedintiale?,,,
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
doar cu extrasele de cont de la banca pe care l-am scos anul acesta prin aprilie, si acolo a scris salariul exact asa 67000 roni, in martie avea vreo 6000,februarie 5000, si in ianuarie aproape 5000....la contul lui bancar am avut si eu inputernicire, am avut si mai am doua carduri pe numele meu, una este la femeia lui :-), iar una la el...cardul meu este limitat la 500 roni, si nici macar acela nu este lunar, iar femeia scoate cate 2000 roni :-). eu am un P.F.A pe care pana acuma m-am gandit sa-l inchid...acest lucru m-ar ajuta?
scuze...am uitat sa va intreb ce inseamna exact sa cer pensia de intretinere pentru copii pe calea ordonantei presedintiale?,,,,,si cand trebuie facut acest lucru?....
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
va multumesc din suflet pentru sfat...ma-ti mai linistit un pic...va multumesc pentru ajutor! am mari emotii... :-) nu stiu ce au de gand el -iubita lui-si mama sotului.....m-au amenintat ca imi iau copii ca nu lucrez cu carte de munca, si stau cu chirie lucru in care sotul meu m-a pus eu nu mi-am permis sa ma angajez cu 8-10-12 ore zilnic deoarece si parintii mei sunt bolnavi....am fost plecata la munca anul acesta chiar de doua ori sa muncesc, dar nu legal...m-au ajutat verisori si prieteni sa fac rost de bani deoarece el da bani la copii 4 ron zilnic...500 de ron la 2 luni,iara el castiga cate 6000 pe luna...dar na...asta e! m-am descurcat pana acum, si o sa ma descurc si de acum incolo, numai sa fie copilasii mei cu mine, si la mine.... va multumesc inca odata!
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
buna seara! as dorii un ajutor din partea dumneavoastra... nu stiu ce sa fac...bani pentru avocat nu am, sa ma reprezint singura nimeni nu ma incurajeaza, avocat din oficiu iarasi nu ma sfatuieste nimeni sa cer....ce as avea de pierdut in ambele cazuri?eu nu imi doresc altceva decat sa dea pensia cuvenita si hotarata de judecator, si sa nu aive pretentii asupra copiilor in sensul sa-mi ia copii. deocamdata saptamana trecuta m-a sunat avocata sotului sa ma instinteze ca o sa inainteze actele pentru divort, iar eu nu stiu din ce consta..ce ar trebuii sa fac, ce ar putea sa ma astepte..... stiu ca nu as avea voie sa am incredere in sotul meu, dar totusi nu cred ca ar avea pretentii sa-mi ia copii deoarece el oricum nu tine legatura cu copii, din aprilie nici macar un sms nu i-a scris fetitei noastre de 8 ani care are telefon al iei...el este sofer pe tir, mai tot timpul este plecat in comunitate...nu are casa al lui doar casa parinteasca, mama sotului s-a recasatorit cu un alt barbat...nu stiu...este destul de dificil...si nu stiu la ce ar trebuii in mare sa ma astept....va rog sa ma ajutati! cu respect melania!
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
va multumesc mult de tot pentru toate raspunsurie dumneavoastre, m-au ajutat sa inteleg cateva lucrur
Răspuns la discuția Divort pe cale amiabila
si ce inseamna mai exact incapacitate de munca? acest lucru nu am inteles eu....incapacitate cauzata strict de sanatate?, va intreb pentru ca imi fac griji deoarece eu momentan nu lucrez cu carte de munca...lucrez cateva ore in mai multe locuri, in timpul acesta parintii mei au grija de copilasii mei. au si ei o varsta, ambii sunt bolnavi cu inima, in plus tatal meu are probleme si cu diabetul iar oboseala si stresul cu copii la un moment dat ii obosesc si pe ei.... imi este tare teama sa nu imi pierd copilasii!!!