avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate vvictor

Activitate vvictor

Partea proasta in poveste este ca nu era asigurata nici mansarda si nici apartamentul . Presupun ca trebuie dat in judecata vecinul neglijent pentru recuperarea pagubelor materiale si depusa o cerere sau ceva de genul asta la asociatia de locatari pentru repararea acoperisului blocului .
Buna ziua ,

Datorita problemei cu care ma confrunt sunt nevoit sa apelez la cunostintele si experienta celor de pe acest forum , daca problema a mai fost dezbatuta si nu am apucat sa parcurg anumite posturi anterioare imi cer scuze dar este o chestiune destul de urgenta si nu am avut prea mult timp la dispozitie sa ma documentez , asa ca va voi prezenta situatia in care ma aflu in cele ce urmeaza :

- bloc 10 etaje , locuiesc la etajul 10
- pe palier 3 vecini , toti ne-am construit mansarde pe acoperisul blocului
- dintr-un accident mansarda unui vecin a luat foc , extinzandu-se si la celelalte doua facandu-le scrum
- dupa stingerea incendiului am constata ca mansarda a ars in intregime , hidroizolatia acoperisului blocului este distrusa si imi ploua in apartament + cateva geamuri si usi ale apartamentului distruse .

Intrebarile mele legate de aceasta problema sunt urmatoarele :

1. Ce pasi ( in ordine cronologica ) trebuie sa urmez pentru a repara hidroizolatia acoperisului blocului ( prin asociatia de locatari ) ; modele de cereri , plangeri .
2. Cum imi pot recupera banii pe care i-am investit in mansarda care a luat foc din cauza vecinului neglijent ; la fel pasii ( in ordine cronologica ) pe care ii am de urmat ; modele de sesizari , plangeri , cereri si unde trebuie depuse ele .

Cazul este unul real , poate ati auzit de la stiri , este vorba de incendiul de la Focsani al unei mansarde dintr-un bloc de 10 etaje .

Va multumesc , astept cu interes parerile si indrumarile D-voastra .