avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Activitate adutzu

Activitate adutzu

Răspuns la discuția cine e vinovat?
oricum batrana nu a depus plingere, nu are pretentii de nici un fel...ramane la atitudinea procuroarei. Am martori care sustin ca nu am lovit-o, unul dintre ei a dat si declaratie in acest sens, dar o sa vad ce o sa zica procurorul pt ca de la politie a plecat dosarul cu neiceperea urmaririi penale, cel putin asa sustine politistul care a anchetat cazul, dar cum nu mai am incredere in ei....o sa vad ce se intimpla.....altceva nu-mi ramane de facut
Răspuns la discuția cine e vinovat?
deci pina la urma am aflat......cica am suparat pe cineva dintre ei.....si cica astia sunt foarte suparaciosi...asta e tzarisoara noastra
Răspuns la discuția cine e vinovat?
vreau sa mai adaug ca eu cred ca sunt urmarit de politia rutiera si am sa va zic si de ce. lucrez pt cineva care este controversat ca om de afaceri, sunt sofer. De fiecare dat cind parcam masina in fata sediului firmei care este la strada si din cauza locurilor de parcare inexistente parcam in asa fel in cit blocam un sfert de banda de circulatie...sensul de mers avand 3 benzi. cind parcam masina mea sau a shefului in secunda 2 venea o platforma sau un echipaj de politie care ma amenda doar pe mine nu si pe ceilalti parcati la fel ca mine. Apoi cind s-a intimplat incidentul cu batrana era deja un reporter acolo de parca se stia ca o sa se intimple. Azi am avut surpriza sa mi se suspende dreptul de a conduce pe o perioada de 30 zile pe motiv ca nu am acordat prioritate de trecere la pietoni. FALS. am dat prioritate de trecere la pietoni , au ajuns pe trotuar apoi urma sa treaca pe alta trecere de pitoni dar nu au mimat ca trec, prilej cu care am facut virajul la dreapta. Undeva intre copaci statea masina de politie cu 3 politisti in ea(ca sa poata sa ma opreasca, trebuia sa fie un echipaj) am trecut, nu am deranjat pietonii, dupa care am vazut ca au intors masina dupa mine si au mers asa linistiti cam 800 metri dupa care au dat drumu la sirena dar nu mergeau cu viteza, mergeau asa la plimbare....la un moment dat au accelerat si m-au tras pe dreapta, am oprit , s-a prezentat , mi-a cerut actele si a zis ca nu am vazut ca era ca sa calc oamenii pe trecere. Am negat evident, dar mai ciudat este ca , mi-a zis: stiu ca esti anchetat de cutarescu in dosarul cu victima(batrana).....nu e ciudat......sau sunt paranoia?am prezentat actele si mi-a dat dovada la dovada.......ce sa fac.....cum pot face ceva benefic mie....ca vad ca ei sunt calare pe mine....fara ca eu sa-i deranjez.....sper sa intelegeti ceva din ce am scris
Răspuns la discuția cine e vinovat?
bun...dar mi se pare ca politistul nu stie pe ce lume traieste...cum adica: culpa comuna? ce inseamna asta in conditiile in care eu eram cu autoturismul pe partea pe care am dreptul sa circul iar pietonul era tot pe partea carosabila desi este si trotuar in acea zona dar a preferat sa mearga prin acea parte. eu cu sunt vinovat in toata ecuatia asta? sunt 7 luni de atunci si nu se mai solutioneaza cazul asta? ce sa fac? m-am cam saturat sa tot merg la procuror sa-mi prelungesc dreptul de a conduce.......aaaa......din cauza politiei si a medicinii legale merge asa greu treaba..... (ca si paranteza): cind s-a intimplat...am coborit jos pt ca nu vedeam persoana care o vazusem ceva mai devreme in oglinzi...era jos...o batrana de 82 de ani....mi-a fost mila si am ridicat-o am dus-o la spital.....dupa care s-a autosesizat spitalul cu politia ...etc...au venit...masuratori...poze la masina....martori...tot ce trebe.....faza e ca doctorul nu i-a pus bine mana in ghips prima data si a trebuit sa-i mai puna inca o dat mana in ghips dupa 30 zile....pt care trebuia sa mai stea cam 30 zile......intrebare: ce se intimpla daca obtine peste 65 de zile?... e vina mea?....e vina doctorului?.....e vreo smecherie la misloc? ce se intimpla?....totusi au trecut cele 60 de zile timp in care putea depune plingere partea vatamata. mai am sa va zic mai multe.
Discuție cine e vinovat?
vroiam sa ies din parcare cu spatele, am pus masina in miscare ocazie cu care am observat o persoana in spatele masinii, prilej cu care am oprit masina. acea persoana s-a speriat ca voi da peste ea impiedicindu-se cu stangul in dreptul si a cazut jos fracturindu-si mana. ce vina am eu in treaba asta? specific ca persoana nu a atins masina cu nici un deget. nu s-a gasit urme pe masina precum ca a-si fi lovit persoana , iar masina corespunde din toate punctele de vedere leslativ. cu toate astea politia a zis ca e culpa comuna, k mamaia nu avea dreptul sa circule pe acel sector de drum si eu nu m-am asigurat la mersul cu spatele. cine greseste?.....baba nu are pretentii....ce mi se poate intimpla?