avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate absolutemix

Activitate absolutemix

Am primit 2 raspunsuri, multumesc foarte mult. Totusi, niciunul nu raspunde concret la nelamurirea mea. Am inteles dintr-un raspuns ca, ministerul de Justitie nu superlegalizeaza acte/documente emise de institutii ale unui altui stat.

In aceste conditii, e evident ca superlegalziarea ceritificatului de nastere, de exemplu, al unuo cetatean strain al unui stat neparte la conventia e la Haga se superlegalizeaza la o institutie (probabil ministerul e justitie de acolo) a statului respectiv.

Mai trebuie si o alta supervizare? De exemplu, de la ambasada romana din respectivul stat? Daca da, actele pot fi depuse si de o tert persoana imputernicita sau trebuiesc depuse in persoana?

Multumesc,
V
Planuiesc sa ma casatoresc cu un cetatean strain apartinand unui stat non UE, nemembru al conventiei de la Haga.

Am inteels perfect ce documente trebuiesc pentru incheierea casatoriei dar sunt confuz in a intelege ce inseamna superlegalizarea documentelor necesare (e.g. certificat nastere, divort, etc).
Unde trebuiesc aceste documente superlegalizate? In tara de origine sau in Romania,. Daca este in Romania la ce institutie?
Multumesc anticipat,
Valentin