avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate alinan2

Activitate alinan2

Multumesc frumos pentru raspuns Dlui Vaduva, dar va rog sa expuneti si modul cum se procedeaza pentru cele 2 modalitati enuntate:

2. Desfiintarea antecontractului prin acordul ambelor parti, cu obligatia promitentului vanzator(constructorul) de restituire a sumei platita cu titlu de avans

3. Sa va adresati instantei de judecata cu privire la constatarea rezolutiunii antecontractului de vanzare cumparare, cu obligarea restiturii avansului achitat, eventual cu obligarea constructorului la plata de daune interese pentru nerespectarea clauzelor contractuale - in drept civil? Este nevoie sa fiu reprezentata de un avocat? Cum se calculeaza comisionul avocatului, ce alte taxe se platesc pentru a te adresa instaneti si cam cat dureaza in medie pana se solutioneaza in instanta?

Multumesc!
Buna ziua,

Expun pe scurt situatia actuala: antecontractul expira la 30.05.2010 si aparatamentul nu este finalizat(si nici nu sunt sanse de finalizare pana la expirarea termenului din antecontract). Cum trebuie procedat in cazul in care, avand in vedere intarzierile si faptul ca vanzatorul nu-si poate respecta obligatia de a-mi vine apartamentul in conditiile stabilite(nici acum nu-mi poate da un termen ferm de finalizare in conditiile in care accept prelungirea antecontractului printr-un act aditional, cu alte cuvinte, este neserios), doresc restituirea avansului si a sumelor prevazute in antecontract cu titlu de penalitati?
Este necesara notificarea printr-un executor judecatoresc, prin notariat(imi puteti spune si care sunt taxele pentru aceste notificari)? Ce urmeaza daca, dupa notificare, vanzatorul refuza sa-mi restituie avansul achitat ?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Alina