avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate Patrax

Activitate Patrax

Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Va multumesc pentru raspunsuri. Am inteles despre ce este vorba. Prea multa bataie de cap asa ca am renuntat la contract.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Si eu credeam ca nu e mare lucru. De fapt, din punctul meu de vedere, ar fi in interesul fiscului sa inregistreze contractul deoarece asta presupune impozitare. Ma intreb cum impoziteaza casa si pamantul in situatia actuala, caci sunt sigur ca sotia mostenitoare plateste impozit pe casa. Daca nu e asa poate imi explica si mie cineva cum functioneaza sistemul. Cred ca mai e nevoie de cateva sute de ani sa fie acoperite si in Romania situatiile mai delicate. Dar e posibil sa nu inteleg eu pe deplin logica anumitor legi. Daca mai are cineva vreo parere referitoare la cazul mentionat as fi foarte recunoscator daca mi-ar impartasi-o.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Acum se ivesc si mai multe intrebari. Cine autentifica un contract de inchiriere daca nu e clara situatia mostenitorilor? Apoi chiar daca as rezolva chestia asta cred ca tot am nevoie de nr de inregistrare de la fisc. Parca asa am citit eu in legea aia in baza careia se poate deconta chiria in MaPN. Dar nu stiu sigur. O sa mai citesc o data.
Chiar daca inregistrarea contractului e in sarcina proprietarului, interesul e totusi al meu.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Se pare ca s-a incheiat subiectul daca asta e singura solutie. Oricum abia m-am mutat si imi place aici. Se pare ca voi sta fara contract, deci fara decontarea chiriei. Si asta din cauza ca nu cred ca au mostenitorii, in prezent, bani pentru dezbatere.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Si totusi nu este nicio alta cale de rezolvare? Este foarte ciudata situatia ca eu totusi stau in chirie. Teoretic stau ilegal, nu? Daca mostenirea nu va fi dezbatuta, ei nu vor putea inchiria casa niciodata? Legal vorbind.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Sunt cadru militar si am nevoie de contract inregistrat la administratia financiara, altfel nu este valabil.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Problema e ca am nevoie de contract. Pt. decontarea chiriei.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Am fost impreuna la fisc, deci a este de acord sa inregistreze contractul. Doar ca cei de la autoritatea fiscala spun ca nu se poate, nefiind trecuta pe titlul de proprietate. Nici cu o adeverinta de la primarie prin care se atesta ca ar fi mostenitoare impreuna cu cele doua fiice nu au fost de acord cei de la finante sa faca inregistrarea.
Răspuns la discuția Inregistrare contract inchiriere
Nu cred ca am fost suficient de explicit mai sus. Contractul l-am incheiat cu sotia proprietarului decedat. Aceasta avand domiciliul in tara.
Buna ziua!
De curand am incheiat un contract de inchiriere, eu fiind chiriasul, urmand ca proprietarul sa-l inregistreze la administratia financiara. Asa am aflat ca titlul de proprietate al imobilului este pe numele sotului decedat, nefiind dezbatuta mostenirea. Mostenitorii ar fi sotia si 2 fiice care sunt plecate din tara. Care ar fi solutia cea mai rapida de a inregistra contractul, avand in vedere ca deja a trecut o saptamana de la incheierea acestuia. Mentionez ca mostenitorii nu-si permit sa dezbata mostenirea. Oricum, casa a fost inchiriata si cu acordul celor doua fiice.