avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate marinelalisman

Activitate marinelalisman

Răspuns la discuția chirias
Am gresit cand am trecut in contract un pret mai mic, insa eu ap il am ipotecat ptr un imprumut bancar , rata 230 euro pe luna, daca nu platesc rata la banca, atunci banca poate vinde ap meu cu tot cu chirias? Eu nu pot scoate acum ap la vanzare sa-mi achit creditul la banca daca am chirias in ap? Ce pot face? Multumesc
Răspuns la discuția chirias
in contractul de la finante este stipulat doar faptul ca , rezilierea se face cu acordul ambelor parti, doar atat
Răspuns la discuția chirias
sa va explic pe larg. Am cerut chirie 250 euro plus 500 euro garantie ptr lucrurile din casa. Am 2 chiriasi, care au fost de acord si cu chiria si cu garantia la inceput. Contractul la finante e numai pe numele unuia dintre ei care lucreaza in politie si ii deconteaza chiria. Contractul a fost facut doar pe suma de 750 ron pe luna atat cat ii deconteaza serviciul. Dupa ce am semnat contractul la finante nu au vrut sa-mi mai dea garantia, ba mai mult ala care lucreaza la politie s-a interesat de contul meu si mi-a virat in cont 183 euro adica 750 ron cat e scris in contract. Din aceasta cauza vreau sa renunt la acel contract. Ei din casa nu vor sa plece. I-am trimis instiintare aluia care lucreaza in politie si i-am spus ca vreau sa-mi vand apartamentul, raspunsul lui a fost ca sa-l anunt pe viitorul proprietar ca va avea urmatorii 5 ani si chirias ca el nu pleaca din casa indiferent cine cumpara apartamentul. Imi pot vinde apartamentul?Pot intra sa-mi schimb iala la ap si sa nu-l mai las in ap daca nu pleaca pana la 31 mai cum i-am cerut in instiintare? Va multumesc
Discuție chirias
am inchiriat apartament pe 5 ani si vreau sa scap de chirias. In contractul de la finante este stipulat doar faptul ca, contractul se reziliaza cu acordul ambelor parti. Chiriasul nu vrea sa plece sub nici o forma pana nu expira contractul. Ce pot face?Multumesc