avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate quantik

Activitate quantik

Codul muncii, la art. 51 (Suspendarea din initiativa salariatului) exista alin d) concediu pentru formare profesionala . .. se poate aplica oare si cazului de fata?
Pe perioada acestui concediu, postul este pastrat pana la intoarcerea din formarea profesionala? Am citit art.49 din Codul muncii care face referire la "suspendarea contractului de munca" ...
As dori o varianta care sa nu lase loc refuzului directorului unitatii... acordul ambelor parti implicând acest lucru.
Statutul personalului didactic vorbeste doar de necesitatea formarii profesionale si pentru auxiliari, nefiind explicit despre posibilitatea intreruperii activitatii pe aceasta perioada ca-n cazul profesorilor.
Am castigat o bursa postdoctorala cu durata de 2 ani. As dori sa stiu (temeiul legal) daca este posibil sa solicit concediu fara plata sau suspendarea contractului de munca sau alta forma legala, pe durata acestei burse, astfel incat postul pe care-l ocup sa fie rezervat/conservat pana revin. Mentionez ca sunt cadru didactic auxiliar in invatamantul preuniversitar iar bursa mi-a fost oferita de Ministerul Educatiei. Multumesc.