avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate olidin

Activitate olidin

Răspuns la discuția somaj de absolvent
contractul de munca e desfacut pe acea perioada, numai ca azi am intrebat asa...ipotetic, daca o persoana ar avea carnet de munca si ar fi si absolvent , ar putea bemeficia de somaj de absolvent....iar raspunsul unui functionar a fost ca nu are voie. eu asa am luat somaj si nu m a verificat nimeni atunci, dar mi e frica sa merg cu carnetul de munca ca daca imi dau vreo amenda sau tre sa dau banii inapoi. si pana la urma as renunta si la somajul asta sa nu l mai trec pe carnet, insa sunt insarcinata, m am angajat si am nevoie si de vreo 2,3 luni de somaj pt cele 12 de stagiu de cotizare pentru a primi indemnizatie de crestere copil.
multumesc
buna ziua. as vrea si eu niste lamuriri: am beneficiat de somaj de absolvent pana pe 30 mai 2010. cand am depus dosarul, nu am specificat ca detin carnet de munca, ci doar ca nu lucram atunci si asta ca nu puteam beneficia de somaj din munca pentru ca fostul meu angajator nu mi platise nici o contributie. acum ma angajez din nou si as vrea sa stiu daca pot trece somajul de asbsolvent pe carnetul de munca. este legal acest somaj de care am beneficiat? sa merg cu carnetul la ajofm sa mi treaca cele 9 luni de somaj?
multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri