avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate trutaanca

Activitate trutaanca

Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Multumesc pt raspunsuri,am reusit sa vorbesc aseara cu el si i-am dat termen pana in 15 februarie sa si-o inmatriculeze in caz contrar ma vad nevoita sa actionez in instanta pt radierea masinii. Din nefericire nu i-am scris pe spatele talonului instrainat catre...la data de...:((
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
silesax a scris:

nu prea pot sta linistit stiind ca am dreptate dar masina e tot la mine si datoria creste.daca nu platesc nu mi se mai elibereaza anumite acte atunci cind am nevoie. deci inca o data ceva sfaturi?exixta scris negru pe alb intro lege sau norma de aplicare sau codu fiscal textu care imi zice sa duc certificatul de radiere la fisc eu?
sau poate scrie sa nu il duc???
mare brambureala cu legile aste neclare....
#-oce simplu era sa scrie clar in lege tot ce trebuie facut.eu de exemplu am cautat textul unde scrie pur si simplu ce acte se aduce la radierea unei masini de la fisc cu ocazia vinzari si nu am gasit?unde scrie......luminatima#-o

Buna ziua. O problema asemanatoare am si eu...am vadut o masina acum o luna jumate intr-un judet vecin, i-am dat toate actele cumparatorului deoarece parea de buna credinta dar acesta refuza sa o inmatriculeze pe el. La inceput m-a tot amanat ca e aglomeratie la rar si acum nu-mi mai raspunde la telefon.Am inteles ca el era obligat sa o inmatriculeze in 30 de zile de la data cumpararii. Cat poate circula cu ea asa? La primarie nu mi-o radiaza de la impozit pana nu duc partea de jos a c-v stampilata de pol si pol nu mi-o stampileaza pana cumparatorul nu o trece pe el. Cum pot radia masina daca am doar contract de v-c exemplarul verde, copie dupa cartea de identitate a vehiculului si diverse copii de la rar din momentul cand am inmatriculat-o acum 3 ani pt ca a fost adusa de dincolo. Am platit si taxa pt pastrare numere pt ca le aveam preferentiale. Dati-mi va rog un sfat cum o pot radia de pe mine cat mai urgent?#-o#-o#-o
imi pot recupera taxa de prima inmatriculare pentru un autoturism inmatriculat in romania la data de 20 noiembrie 2008 daca dau statul in judecata?