avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate karinaflorina

Activitate karinaflorina

Buna ziua!
In cursul acestui an ma voi casatori cu un cetatean strain si vreau sa parasesc Romania definitiv si sa ma stabilesc in Olanda impreuna cu fiul meu, in varsta de 12 ani. Cu tatal fiului meu nu am fost casatorita. Exista o hotarare de incredintare definitiva si irevocabila prin care copilul imi este incredintat. Mentionez ca paternitatea copilului a fost recunoscuta in urma unui proces, nefiind declarat de buna-voie. Mai exista un program de vizita in a doua si a patra sambata a fiecarei luni, cu luare copilului de la domiciliul meu, intre orele 9 si 19. Am mai cautat pe net raspuns la intrebarea mea pentru ca nu vreau sa fac vreo ilegalitate plecand cu copilul si stabilindu-ma cu el peste granita. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. In momentul in care plec am nevoie de acordul tatalui pentru a ma stabili cu minorul in strainatate?
2. Ce se va intampla cu programul de vizita avand in vedere ca minorul trebuie luat de la domiciliul meu iar in viitor domiciliul meu va fi in Olanda?
3. Care sunt legile care ma obliga sau care ma ajuta sa plec cu sau fara probleme din partea tatalui fiului meu?
Ma gandeam sa incep un proces, am consultat chiar un avocat, dar acesta efectiv m-a speriat spunandu-mi ca e posibil sa avem un proces lung si greu deoarece ar putea fi ceruta ancheta sociala la noul domiciliu din Olanda si acest lucru necesita mult timp. Ma intreb atunci care ar mai fi rolul acelei hotarari prin care imi este incredintat copilul! Nu este normal ca viata mea sa depinda mereu de acordul sau dezacordul tatalui fiului meu. Eu nu vreau decat sa am o viata de familie normala impreuna cu fiul si viitorul meu sot.
Va multumesc mult pentru timpul acordat si sper intr-un raspuns pozitiv.