avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate andy33

Activitate andy33

Acelasi avocat mi-a mai spus ca are un client care se judeca in instanta, intr-o speta similara. Si persoana respectiva cica ar fi fost de buna credinta si, cu toate acestea, a fost chemat in instanta, cerandu-se anularea contractului de vanzare-cumparare.
Eu vreau doar sa pot sa dorm linistit noaptea, fara sa-mi fie teama ca in 2-3 ani as putea fi chemat in instanta, sa mi se anuleze contractul de vanzare-cumparare. Precizez ca pretul pe care il voi achita va fi unul real, chiar mai mare decat apare in grila notarilor. Totodata, am aflat ca societatea comerciala de la care urmeaza sa cumpar are datorii destul de mari la stat.
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Buna ziua!
Intentionez sa cumpar un apartament de la o persoana juridica romana (asociatii sunt arabi). Un avocat mi-a spus ca daca aceasta societate comerciala intra in 3 ani in insolventa, lichidatorul acesteia ar putea cere in instanta anularea contractului de vanzare-cumparare a apartamentului, chiar daca eu am fost de buna-credinta. Acelasi avocat mi-a mai spus ca exista sanse, mici, ce-i drept, ca judecatorul sa-mi anuleze contractul de vanzare-cumparare. Este adevarat?
Multumesc!