avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Activitate alsalieri

Activitate alsalieri

Răspuns la discuția Permis suspendat in baza art. 106
Pot contesta aceasta decizie?
Si daca da cum anume?
Răspuns la discuția Permis suspendat in baza art. 106
Pai de ce sunt incadrat la art103 lit.c? cand in rezolutia nup zice ca sunt vinovat pentru ca nu am respectat regulile privind viteza de circulatie, contrar prevederilor art.101 alin1 punct 9 si ale art 121 alin 1 dar laund act de lipsa unui element esential necesar constituririi infractiunii de vatamare corporala din culpa prev de art 184 alin.1 si 3 CP si anume a nr de zile...etc etc etc...
Răspuns la discuția Permis suspendat in baza art. 106
Expertiza trebuie sa existe pentru ca mi s-au facut poze, masuratori, iar dosarul a tot fost amanat si a ramas la politie pentru ca nu se adusese la dosar constatarea expertizei. Deci maine ma voi duce la politie voi solicita PV-ul de la ei si apoi unde voi face contestatia tot la politie sau judecatorie/procuratura?
Multumesc!
Deci mi-ai confirmat raspunsul pe care il stiam si eu...114 e de anulare....la mine e doar suspendare cu sustinerea testarii prevazuta in art 106. Dar care este o decizie eronata pentru ca eu am comis doar o contraventie.
Răspuns la discuția Permis suspendat in baza art. 106
Am derapat, am intrat intr-o masina pe sens opus, tipa din dreapta din masina avariata de mine nu purta centura, s-a lovit cu capul de parbriz, prietenul a chemat salvarea, ea nu a avut nici o pretentie a refuzat orice spitalizare pentru ca nu a fost nimic grav. In NUP este stipulat ca eu nu am adaptat viteza la conditiile de mers desi aveam intre 40 si 50 Km/h asta e mai putin relevant. Eu totusi nu inteleg de ce mi s-a spuspendat permisul daca si ofiterul de la evidenta permiselor dupa ce mi-a citit art.106 unde era incadrata fapta...si dupa ce i-am explicat ce am patit mi-a zis ca pt asa ceva nu se suspenda permisul se da amenda si puncte penalizare. Zi-mi te rog si mie in ce constau prevederile art 114. Multumesc!
Buna ziua!

In urma accidentului produs in data de 27 dec 2009 mi-a fost retinut permisul pana la solutionarea procesului de NUP. Mi s-a dat NUP in data de 4 mai 2010. Am depus toate actele necesare pentru a mi se intocmi procesul verbal in urma caruia trebuia sa fiu instiintat in termen de 10 zile de la depunerea actelor daca permisul este sau nu suspendat in urma accidentului savarsit. Nu am primit nici o instiintare in acest sens. Astazi am fost la politie, la evidenta permiselor auto, mi s-a cautat cazierul permisului si acolo am vazut ca permisul mi-a fost suspendat pe o perioada de 90 de zile din data de 8 mai pana pe 5 august in baza art.106.
Eu am savarsit accidentul drept consecinta "neadaptarii vitezei la conditiile meteo" carosabilul era acoperit de gheata, masina a derapat si am lovit o alta masina din sens invers.
Intrebarea mea este de ce am fost incadrat la art.106, si mi s-a suspendat permisul daca eu am comis o contraventie, iar pedeapsa era puncte penalizare si amenda, nu SUSPENDAREA PERMISULUI. Ce as putea face sa-mi recapat permisul.