avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate yasmin

Activitate yasmin

gaidaucatalin a scris:

buna ziua,sotul poate obtine cartea de rezidenta pentru membrii de familie,document valabil 5 ani de zile.se obtine in baza unui dosar care trebuie sa contina:
1.certificat de casatorie (daca este cert.de casatorie strain,trebuie apostilat,tradus si apoi transcris la oficiul starii civile de pe raza unde ati avut ultimul domiciliu in ro)
2.contract de inchiriere sau proprietate inregistrat la adm.financiara
3.dovada platii asigurarii sociale de sanatate (unde trebuie alcatuir un dosar separat)
4.copie pasaport
5.adeverinta medicala pt cet strain (cu mentiunea nu pune in pericol sanatatea publica)
6.declaratie notariala pt cet strain (cu mentiunea "in afara casatoriei incheiata cu dvs nu am incheiata o alta casatorie)
7chitanta de la trezorie taxa 7 ron (contravaloarea cartii de rezidenta)
8.timbru fiscal 1 ron
la depunerea dosarului trebuie prezentate actele si in original
pt alte sfaturi sau sugestii va stau la dispozitie
succes

buna! si eu sunt in aceeasi situatie, vreau sa obtin rezidenta pt sot. avem certificat de casatorie romanesc.eu sunt cetatean roman cu domiciliul in Romania

-as vrea sa stiu cum ai facut asigurarea sociala, ce acte ti-au trebuit, une exact ai depus actele,adresa, telefon si cat timp dureaza sa iti dea adeverinta? sotul nu lucreaza in Romania, am vrea sa stam in Ro, dar dupa ce obtine rezidenta...e batai de cap vad cu asigurarea sociala!
-cu ce act te-ai prezentat la medic pt a-ti da adeverinta ca nu prezinta pericol...
-a trebuit sa fie prezenta si soti la depunerea actelor pt obtinerea rezidentei?
-ce intrebari au pus?
-dupa cat timp de la depunerea actelor ti-au dat cardul de rezident? sotul a trebuit sa stea in tara?


- la politie scrie ca exista formular tipizat pt declaratia ca nu are alta sotie, adica nu mai trb declaratie la notar.

Multumesc mult si astept raspunsuri!
numai bine!