avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate Strut Ion

Activitate Strut Ion

Răspuns la discuția bilant de lichidare
Multumesc foarte mult pt. amabilitate.
Am gasit fisierele postate de dvs., Lichidare SRL,1,2. Cred ca la acestea va referiti. Am sa le arat contabilului si poate se va lamuri.
Eu i-am spus contabilului ca cei doi asociati sunt de acord sa imparta pierderile si prin hot. AGA (cf. legii 31) sa imparta, de comun acord, mijloacele fixe.

Raspunsul: "Nu stiu sa fac bilantul de lichidare".
Solutia data de contabil este sa vindem autoturismul si calculatoarele etc., catre catre cei 2 asociati. O solutie absolut ridicola, tinind cont de posibilitatea oferita de lege cu hot. AGA de impartire a bunurilor
Am facut demersul pentru dizolvarea si radierea simultana a unui SRL cu 2 asociati, fiecare 50% parti sociale. Am obtinut de la Reg Com rezolutia de dizolvare. Au trecut cele 30 de zile de la aparitia in Mon Oficiale a Hg AGA de dizolvare.
Urmeaza radierea si contabilul meu nu stie sa faca bilantul de lichidare: societatea are datorii NUMAI fata de cei 2 asociati si mijoace fixe un autoturism si calculatoare.

Rog mult pe cineva sa ma ajute cu un model de intocmire a bilantuilui de lichidare.

Multumiri anticipate