avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate alx.cirstea

Activitate alx.cirstea

Imi cer scuze pentru confuzenia textului. Persoana in cauza e un bun prieten, dar voi folosi pers. I pentru un text mai fluent.

Situatia mai clar e in felul urmator:

1. licenta a fost anulata din cauza unei bibliografii necitate corespunzator la sesizarea autorului materialului citat, sesizare nu solicitare de anulare.

2. decanul si senatul facultatii nu e de acord cu anularea si a dat o dipozitie interna prin care mi se permite continuarea studiilor.

3. rectorul insa refuza sa aprobe decizia senatului si licenta mi-a ramas in continuare anulata.

4. daca dau licenta din nou, pierd masterul si taxa aferenta masterului (5000 de lei).

5. cum ma pot apara avand in vedere ca sursa materialului a fost mentionata in bibliografia finala, materialul citat necorespunzator nu reprezinta esenta lucrarii, ci este doar o introducere generala. decizia oficiala de anulare a licentei si motivele nu mi-au fost comunicate scris cum era normal, nu mi se acorda dreptul la aparare. cum imi pot recupera banii platiti pe master? In definitiv, imi refac lucrarea de licenta si o sustin din nou, insa pe ce cai legale imi pot recupera banii?!
Un bun prieten se confrunta cu urmatoarea problema.

Lucrarea lui de licenta a fost publicata pe internet in mod ilegal de o persoana necunoscuta. In cuprinsul lucrarii existau pasaje necitate corespunzator, desi sursa era precizata in bibliografia finala. Ca urmare a unei adrese de atentionare din partea autorului materialului, facultatea a decis anularea diplomei de licenta si a masterului. S/a discutat cu autorul materialului si acesta a spus ca a facut doar o sesizare si NU cere despagubiri, etc. Facultatea insa refuza sa anuleze decizia de anulare a licentei, pe motiv ca au nevoie de o adresa din partea autorului prin care precizeaza ca NU cere aceste despagubiri, autorul insa spune ca e penibil pt el sa faca o asemenea adresa. Deci facultatea a anulat licenta si trebuie sa o dau din nou.

Mai departe insa mi/a anulat si masterul si rectorul universitatii refuza sa imi returneze contravaloarea taxelor anuale in valoare de 5000 lei, refuza sa imi returneze contravaloarea taxelor de eliberare a diplomei de licenta (desi nici aceasta diploma nu vor sa mi-o dea pentru ca e anulata), refuza sa imi returneze diploma de bac de la dosar. Refuza sa returneze orice act. Mentionez ca facultatea din cadrul universitatii si decanul au decis continuarea studiilor mele si au dat o dispozitie prin care sustin ca anularea licentei e lipsita de fundament. Insa rectorul nu e de acord cu aceasta decizie.

Cum pot sa procedez in aceasta situatie? Macar ISI VREA banii inapoi pentru cursurile de master platite.


PS: DECIZIA DE ANULARE A LICENTEI NU A FOST COMUNICATA SCRIS, persoane respectiva a aflat intamplator de la colegi, alti profi, etc. Nu i s/a acordat dreptul la replica si la autoaparare, etc.

Multumesc frumos. Orice sfat e bine venit.