avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate eblue91

Activitate eblue91

Buna tuturor,
cu mai bine de o saptamana in urma, la plecarea din Romania in drum spre Germania, dupa aproximativ 60-65 km de mers, am avut un accident grav in Ungaria. In masina eram 4 persoane dintre care doua au trebuit spitalizate, iar una dintre ele fiind mai mult de 8 zile spitalizata (in Ungaria) din cauza fracturilor multiple la nivelul toracelului, a unui umar si a contuziilor de la nivelul plamanului.
In cele ce urmeaza am sa incerc sa va descriu pe scurt accidentul. Asa cum am precizat mai sus, in drum spre Germania, pe un drum national cu prioritate (44) in Ungaria, am fost loviti lateral dreapta de un tir care nu a oprit la stop, dupa care masina s-a rotit de 2-3 ori si cu partea stanga am lovit un stalp de curent care s-a facut bucati. Masina a fost distrusa total.
Problemele incep de abia acum pentru ca nu sunt cunoscator al legislatiei maghiare si nu stiu cat va dura pana ce cheltuielile cu accidentul vor fi achitate, desi situatia este foarte clara in legatura cu vinovatul.
Pe aceasta cale as dori sa va intreb daca cineva dintre voi a mai avut o situatie asemanatoare (in Ungaria)? Cum ar trebui sa procedez in continuare? As avea nevoie de un avocat sau sa ma las pe mana statului maghiar, pentru ca din cate am inteles, cand intr-un accident sunt implicate si victime, atunci statul maghiar da in judecata din oficiu pe cel vinovat. A mai avut cineva experienta cu firma de asigurari din Ungaria, la plata daunelor?
Rog sa mentionez ca sunt si cetatean german si ca masina a fost inmatriculata in Germania, ceea ce implica o anumita valoare care imi este frica ca va fi subevaluata.
Va multumesc anticipat pentru orice forma de ajutor acordata!