avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate XpLoZiV

Activitate XpLoZiV

Va multumesc pentru promptitudine. Nu am depus permisul la data comunicarii hotararii deoarece am interpretat gresit rezultatul acesteia, greseala grava.... Exista vreun termen de prescriere pentru asa ceva, avand in vedere faptul ca hotararea a fost pronuntata in 23.10.2007, iar instiintarea de la Politia Rutiera am primit-o pe 23.06.2010? Multumesc.
Pe data de 23.06.2010 am primit o instiintare potrivit careia mi se suspenda exercitarea dreptupui de conducere pe o perioada de 60 de zile, pentru o contraventie savarsita in data de 04.07.2007, contestata de mine, hotararea definitiva si irevocabila fiind pronuntata in data de 23.10.2007. Prin hotarare sanctiunea amenzii a fost inlocuita de avertisment, dar cealalta dispozitie - retinerea permisului de conducere - a ramas valabila. Vreau sa stiu daca in cazul acesta se aplica Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 art.13, alin. 1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei. Va multumesc.