avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate bancila

Activitate bancila

Răspuns la discuția executarea silita si poprirea
Multumesc pentru raspuns,probabil insa ca nu m-am exprimat suficient de clar.In situatia ca se face deja o executare silita pe drepturi salariale iar codul de procedura civila prevede un maxim de 1/2 din venit net,cum poate banca in situatia de fata,nefiind angajator sa stie care este acest cuantum si daca este corecta suma retinuta?Intr-adevar pe card ajunge un venit net dar acesta poate fii constituit din sume care poate nu pot fii supuse popririi sau executarii silite.Mie mi s-ar parea corect si normal ca executorul bancar sa faca a doua executare si poprire la angajator si nu la banca.Persoana despre care vorbesc este angajata in cadrul armatei si in componenta salariala intra si indemnizatie pentru hrana,care cred ca nu poate fi supusa executarii.Imi puteti spune parerea dumneavoastra?Va multumec.
in urma neplatii la timp a ratelor la un credit s-a facut executare silita la sursa(societate,institutie).Acolo s-a calculat conf.codului de procedura civila un cuantum de 1/3 din venitul net.Executorul a trimis ulterior o poprire la banca unde persoana are deschis cont de card pt drepturi salariale.Banca a blocat contul de card.In urma unei adrese solicitind temeiul legal de blocare,au contactat persoana si au deblocat din suma 70%,spunind ca 30% trebuie sa ramina pentru plata popririi.Are dreptul banca sa vireze aceasta suma?Exista sume de bani in salar care nu pot face obiectul executarii sau popririi,banca nu are cum stii care sunt aceste sume.Deci este o masura legala?