avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1504 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaCostea

Activitate RamonaCostea

Buna ziua , defectiunile au fost depistate cu o saptamana in urma ,cand au inceput ploile a urcat sotul sus in "mansarda" si spune ca apa se infiltreaza pe la cuiele de cm 20 care au fost folosite pentru fixarea stalpilor de lemn ce sustin acoperisul deci practic acolo izolatia veche cea cu carton smoala etc a fost sparta in cazul asta nu ar fi trebuit sa ceara acordul ?
Buna ziua
Cand spune ti sa chem in judecata si administratia va referiti la vecina de la 2 pentru ca nu avem asociatie de locatari deci nici un administrator si firma care firma cand eu nu stiu nici macar daca e legal ce s a facut aici si cu ce baza daca nu am nimic in mana ma refer la acte
Multumesc anticipat
i mi cer scuze dar nu prea inteleg mare lucru de la tine adica daca era de facut ceva ar fi trebuit sa fac de la inceput ? dar cum daca mie acum i mi plua dupa 2 ani de unde era sa stiu
Salut,
Ma numesc Ramona iar intrebarea mea este pot chema in instanta persoana ce s a ocupat de mansardarea blocului in care locuiesc?
O sa incep de la inceput ,acum 3 ani de zile s a facut sedinta pe casa scarii si s a vb de mansardarea blocului eu locuind la etajul 4 (precizez ca la mine in apartament nu ploua ci doar un pic la baie dar din cauza faptului ca erau cazute caramizile de la gheul de aerisire) toti locatarii au fost deacord (20 apartamente) iar suma necesara pentru mansardare fiind de 830 lei pentru cei de la parter pana la etajul 3 iar de 930 lei pentru cei de la etajul 4 , din acesti bani s au cumparat materialele necesare (tabla lemn cuie etc etc) de strangerea acostor bani s a ocupat o vecina de la etajul 2 ,in vara anului 2008 s au apucat de mansardare noi (eu ,sotul si copilul )fiind plecati din localitate cand am revenit acoperisul era facut dar am vazut ca in dreptul apartamentului meu/ cel al vecinei de langa mine nu a fost inchis cu tabla ci doar cu scanduri(blocul are mai multe scari A/B/C ) nu stiu daca am inteles bine sau nu acoperisul este in 3 ape, si nu au putut pune tabla altfel s ar fi scurs apa de la scara noastra pe scara cealalta mergand la vecina care s a ocupat de strangerea banilor aceasta mi a raspuns ca acolo va trebui sa inchida sotul cu tabla carton si nu stiu ce sa mai ridice de jos sapa sau asa ceva in plus mi a spus ca trebuia sa stau acasa sa vad ce fac cei cu costruirea Pana aici totul bine lasand deoparte micile polemici dintre vecini,dar acum im i ploua in casa si nu la dormitor sau baie (unde ar fi si normal dat fiind ca e inchis cu scanduri cu o distanta intre ele de cca 5 /10 cm)ci in sufragerie dar nu o picatura doua ci din tavan pana jos la parchet .
Din ce am vazut eu ca si acte sunt doar bonuri fiscale pentru cumpararea materialelor (care bine inteles nu acopera toata suma stransa) procese verbale facute de mana intre vecina de la etajul 2 si acea persoana sef de echipa sau ce o fi , nu stiu daca exista proiect sau nu deci nu stiu daca este ceva legal sau nu mai rau doamna de la 2 nu vrea sa mi dea nici un act singurul lucru semnat de mine sau sot este ca am achitat suma necesara
Va rog sa ma ajutati cu o idee sau un sfat