avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2067 soluții astăzi
Forum Activitate naghicalin

Activitate naghicalin

Buna ziua,
Am achizitionat o parcela de teren care se gaseste la capatul unui drum infundat (drum privat de servitute a carui propritari sunt aproximativ 10-20 locatari).
Drumul are 7m latime iar deoarece legea obliga ca pentru drumurile infundate sa existe un spatiu unde sa intoarca masinile, practic drumul se termina in forma unui T iar un colt de 5m X 4m din parcela mea este alocat drumului/locului de intoarcere. Tinand cont ca in Certificatul de Urbanism se specifica ca retragerea fata de aliniament sa fie de 5m, as dori sa stiu daca se considera aliniament (drum) si bucata aceea de 5mx4m deoarece daca eu doresc sa-mi pozitionez casa exact acolo ar trebui sa ma retrag cu 4m+5m fata de drum deoarece o latura de 1-2 metri ai casei (10%) ar fi pe directia locului de intoarcere si daca si acela este considerat drum ar trebui sa ma retrag cu 5 metri chiar daca asta ar insemna o retragere de 5m+4m pentru restul de 90% ai casei fata de "drumul adevarat"...Nu stiu daca se intelege situatia problemei mele asa ca am facut si o schita (destul de urata) pentru a ilustra mai detaliat situatia...

[ link extern ]
Am primit zilele trecute urmatoarea instiintare de la primaria Municipiului Cluj Napoca:
"Prin prezenta va comunicam ca in evidentele noastre figurati cu autorizatia de persoana fizica nr XXXXX din 09.08.2006, depusa spre suspendare incepand cu data de 23.04.2008.
In conformitate cu O.U.G. nr 44/2008 si O.U.G. nr 38/2009, autorizatiile de persoana fizica/asociatie familiala emise in baza Legii nr 507/2002 si a Legii nr. 300/2004, care nu au fost preschimbate in perioada 25.04.2008-25.04.2010, devin nule de drept incepand cu data de 26.04.2010.
Urmare celor mentionate, va rugam sa depuneti o cerere prin care sa solicitati incetarea suspendarii si ridicarea autorizatiei de persoana fizica/asociatie familiala, la care se vor atasa acte doveditoare care sa motiveze suspendarea. In caz contrar, nu se va tine cont de perioada de suspendare si veti fi obligati la plata impozitului pe venit inclusiv pe perioada de suspendare.
Totodata va mai informam ca aveti obligativitatea achitarii taxei de viza pentru anii 2007-2008, in suma de 27,5 lei/an, perceputa tuturor detinatorilor de autorizatii persoane fizice/asociatii familiale, conform HCL 746/28.11.2006 si HCL 344/2007."

Intrebari:
1. Mi-am suspendat PFA-ul doar la primarie inainte de OUG 44 la care fac ei referirea...Se aplica totusi aceasta OUG?
2. Acele OUG prevad doar modul de organizare al PFA-urilor ce legatura au cu cei care aveau deja activitatea suspendata.
3. Nu am inteles cum adica sa ma duc sa depun cerere prin care sa cer incetarea suspendarii si sa atasez acte doveditoare care sa motiveze suspendarea??? Mai trebuie sa dovedesc inca o data de ce mi-am suspendat activitatea, nu a fost suficient ce am facut in 2008 pt suspendare?
4. Cum adica in caz contrar ma vor obliga sa platesc impozit pe perioada suspendarii???
5. Eu hartia prin posta am primit-o in data de 18.05.2010 (stampila de expeditie) dar trebuia sa fac niste actiuni pana in 25.04.2010?

Am mers la primarie si mi s-a spus ca daca nu am acte care sa justifice suspendarea, trebuie sa ma duc sa dau o declaratie pe proprie raspundere la notar cu motivile suspendarii. Ce sa trec in acea declaratie? Cum ma asigur ca nu ma vor trage in teapa si ma vor face sa imi reactivez PFA-ul si sa ma oblige sa platesc impozit (eram la norma de venit...)?
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri ca sincer imi vine sa ii actionez in instanta.
Multumesc anticipat!