avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate EllaClau

Activitate EllaClau

Nu inteleg ce prejudiciu pot aduce producatorului de frigidere X daca postez pe siteul meu fotografia sau detaliile tehnice ale produsului sau. Aceste detalii sunt publice, menite sa descrie produsul pe care el il comercializeaza.
Eu nu vand fotografia, sau alte detalii ale produsului ci doar le fac publice, nealterate si pe siteul meu dedicat frigiderelor.

Sa inteleg ca fotografia autoturismului Y nu poate fi postata pe nici o pagina web inainte sa se ceara acordul producatorului?

Producatorul nu pierde nimic, fotografia ai apartine, cartea tehnica ai apartine. Se face cunoscut ca frigiderul respectiv apartine marcii X. Daca utilizatorul vede frigiderul acela pe website si ai place cum arata, "ce stie sa faca", etc. producatorul castiga un posibil client. Ca a citit despre frigider pe siteul lui, ca a citit pe al meu, intr-un final frigiderul de la producator va fi cumparat.

Eu asa vad lucrurile, va rog sa ma corectati daca gresesc. :)
Fotografiile precum si cartea tehnica a produselor se iau de pe website-urile producatorilor.
Am contactat producatorii pentru a cere acordul dar nu au raspuns. O data ce fotografia si cartea tehnica a produselor pot fi vizualizate in magazinele online de ce sa nu se poata si in cazul de fata...
Buna seara.
Vreau sa stiu ce conditii trebuiesc indeplinite in cazul prezentarii de date tehnice, fotografii, manuale de instalare, pliante, pe un website, a produselor electrocasnice. Ceea ce vreau sa ofer pe website sunt doar informatii despre diverse produse oferite de catre firme de acelasi profil, ceea ce ar putea fi considerata ca si reclama gratuita.