avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate rino83

Activitate rino83

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Citatia si dovada de primire sunt parti integrante ale aceleiasi foi ( sa ma exprim asa)...dovada de primire, care cuprinde aceleasi elemente ca si citatia, se intoarce la dosar si atesta faptul ca procedura de citare a fost indeplinita in mod legal...procesul verbal e un act distinct, pe care agentul procedural il incheie atunci cand cel citat refuza sa primeasca citatia sau din motive obiective nu i s-a putut inmana citatia.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
xyzt a scris:

Confirmat 80 de puncte, mult spor pt urmatoarea proba! Ma duc sa beau o bere! :D


Bravo, XYZT !!! :D Sa te pastrezi pt a bea o bere si in calitate de colegi ! :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
mariana_en a scris:

@patrick, mi se pare de bun simt:D nu ca n-as avea si argumente contra...
@rino, concret cum anume savarseste omorul? (ca sa fie in concurs ideal cu 250) avand in vedere ca lovirea si vatamarea sunt absorbite in infractiunea de omor, raman amenintarea si expresiile injurioase...
cum anume il omoara pe ala ca sa avem, prin aceeasi fapta, 250 si omor? eu asta nu pricep
nu am o problema ca pot fi retinute impreuna...treaba cu concursul ideal ma calca pe nervi..
tu practic zici ca daca eu, in exercitarea atributiilor de servici il omor p-ala care e tot in exercitarea atributiilor de servici, vatamarea corporala sau lovirea nu mai sunt absorbite de infractiunea de omor? apropo, nu cred ca 250 apara prestigiul institutiei, cred ca mai degraba il apara pe omul de rand impotriva abuzurilor institutiei...


Prin savarsirea infractiunii de purtare abuziva se aduce atingere si prestigiului autoritatii sau unitatii in care e incadrat functionarul , deci implicit prin incriminarea purtarii abuzive se urmareste si protejarea prestigiului institutiei, in opinia mea.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Exact cum spune Ionel, indispenasbila pt retinerea concursului ideal intre 174f si 250 e existenta pluralitatii de victime.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
mariana_en a scris:

eu nu am gasit decat situatii referitoare la revocare...:D..oricum, mi se pare ca problema merita discutata
dupa parerea mea, persoana putea fi trasa la raspundere din momentul consumarii infractiunii de santaj...daca se marginea la un singur act de executare, era clar.
cat despre termene, cred ca ai dreptate...nici eu nu vad ce termen curgea in favoarea lui din momentul consumarii...
ramane de vazut
in alta ordine de idei, o parere referitoare la 66 G1 (purtarea abuziva)? sincer, caut un exemplu care sa stea in picioare de fapta care sa poata fi incadrata juridic asa cum s-a descris la varianta b..concret, ce trebuie sa faca ala pt a se retine concurs IDEAL intre purtare abuziva si omor comis in legatura cu indeplinirea atributiilor de serviciu ale victimei..
(am discutat un pic si pe celalalt topic, dar hai sa mai auzim si alte pareri)


Ca exemplu iti pot da situatia in care faptuitorul, functionar in acceptiunea art 147 CP, in exercitarea atributiilor de serviciu savarseste un omor , victima fiind la randul sau functionar aflat in exercitarea atributiilor de serviciu...avand in vedere ca valorile sociale ocrotite prin incriminarea purtarii abuzive, respectiv a omorului sunt diferite ( apararea prestigiului autoritatii in care isi desfasoara serviciul functionarul public sau functionarul, respectiv ocrotirea dreptului la viata ),prin actiunea faptuitorului sunt intrunite elementele constituive atat ale purtarii abuzive cat si ale omorului prevazut de art.174 f, astfel ca mi se pare normal sa se retina purtare abuziva si omor aflate in concurs ideal.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
In ce interval orar se fac maine cazarile la camin, ca mie nu imi raspunde nimeni la nr ala ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Radiografie la plamani, nu, insa la medicina interna la un moment dat incepu sa imi tot bage degetele in piept si apoi prin spate, in timp ce imi cerea sa inspir si sa respir aer...cica sa imi verifice plamanii...pe mine ma facea mai mult sa rad, ca ma gadila si nu mai puteam sa inspir aer in acelasi timp ce radeam :))))...oricum, ma indoiesc ca tie iti va baga degetele in piept.:tooth:
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
simeria a scris:

a primit careva mail de confirmare privind admiterea la camin?


Da ! :)

@ Sheillazuzu : Trebuie sa parcurgi urmatorul traseu de cabinete , nu neaparat in aceasta ordine : neurologie, ORL, oftalmologie, psihiatrie, EKG, chirurgie (dar pe usa scrie si ginecologie, dar intram intr-un domeniu pe care nu-l stapanesc, chiar nu stiu ce se intampla inauntru cu fetele :D), recoltare sange, medicina interna ( neaparat dupa EKG)...nu stiu cati dintre candidati sunt fara nicio afectiune sau fara nicio carenta, eu am vazut mai multi care au primit cate o recomandare din partea doctorilor(inclusiv eu, un consult oftalmologic :D), dar asta nu cred ca are vreo influenta asupra validarii rezultatului.
Mda, si la sfarsit faci plata, ca orice cetatean de buna credinta.:)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Acum venii si eu de la DGFP, am vorbit cu d-na director si dupa lungi insistente si o munca asidua de lamurire, ma asigura ca luni cel tarziu imi va fi elberata adeverinta si de acolo... acest termen pe mine nu ma "coafeaza" , deoarece de sambata trebuie sa vin in Bucuresti, asa ca facui copie de pe cerere, la care atasai frumos nr de inregistrare primit si depusei dosarul ( in care mai aveam adeverinta de la Taxe si Impozite, CV si recomandarea) la tribunal, iar d-na de acolo imi certifica faptul ca sunt in regula actele depuse, adeverinta de la DGFP urmand sa o depuna maica mea luni...va sfatuiesc pe toti (daca mai e cazul :D) sa depuneti cerere la registratura, faceti o copie dupa ea, pe care o depuneti la dosar alaturi de nr de inregistrare primit, macar sa umplem CSM.ul de biletele cu nr de inregistrare, daca au fost atat de evazivi in acel anunt :D...Bafta tuturor la obtinerea actelor necesare ! :)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Eu dupa ce am facut putin maraton intre institutiile statului am reusit sa obtin de la compartimentul taxe si impozite din cadrul Primariei o adeverinta prin care se atesta ca nu am comis nicio contraventie in ultimii 3 ani anteriori datei sustinerii concursului(dar mi s-a invederat faptul ca ar fi vorba doar de contraventiile de natura rutiera)...asa ca,apoi trecui si pe la ANAF, evident ca nimeni de acolo nu avea habar despre ce fel de adeverinta imi doresc eu sa obtin (ei erau dipsusi sa imi elibereze doar o adeverinta de venit sau un certificat de cazier fiscal)...ulterior facui o cerere la registratura (conform indicatiilor primite de cei de la CSM, in urma telefonului de dimineata) prin care solicitai sa mi se elibereze adeverinta bla bla bla ori daca nu se mi se dea un raspuns oficial in sensul ca aceasta institutie nu are atributiuni in eliberarea unei asemenea adeverinte...si cand o intrebai pe doamna de la registratura in cat timp voi primi raspuns la cerere, imi replica scurt...in vreo 30 zile asa =)))))...apoi completai cererea cu mentiunea ca solicit solutionarea acesteia in regim de urgenta si in final imi zisa sa vin maine sa vb cu directorul de acolo sa vedem ce solutie gasim,..daca maine nu imi da niciun act, eu o sa depun doar adeverinta pe care o am la indemana si rezolutia pe care o primii de la registratura, prin care se atesta faptul ca am facut toate demersurile umane sa obtin acea adeverinta si acestea fiind spuse, am sa ma prezint la examenul medical cu speranta ca inca mai sunt sanatos dupa toti nervii pe care mi-i cauza obtinerea acestei adeverinte.