avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate magdaa

Activitate magdaa

Imi cer scuze...daca gresesc doar ce m-am inregistrat poate ar fi trebuit sa scriu intrebarea dar nu ma prea descurc...v-as multumi daca m-ati putea ajuta intr-o problema...
Parintii mei au vandut surorii mele care pe atunci era necasatorita un apartament cu clauza de ai tine in apartamnet pana la deces... ( trebuiau sa-mi ceara si mie acordul ?)...intre timp sora s-a casatorit cu o persoana divortata dar care are 1 copil...( copil care sta cu mama lui )...
Parintii mei au dat o declaratie in care sunt de acord sa il ia in apartament pana la moarte. iar el ia donat surorii mele o suma de bani in anul 1999, 60 mil. . Sora mea s-a obligat la notar ca il ia in apartament pana la sfarsit iar daca se razgandeste sa ii cumpere acestuia o garsoniera.
Intre timp tatal nostru a decedat, cum sa procedam daca in cazul mortii surorii...( de mentionat ca sora mea nu are nici un copil ) sau al cumnatului sa nu ii revina ....copilului nimik....deoarece ni se pare nedrept ca un apartament ce a apartinut familiei noastre sa ajunga la altcineva. Ce modalitate am putea gasi pt. ei...de la notariat am inteles ca in cazul decesului surorii apartamentul va revenii sotului....sau in caz de decesul cumnatului surorii ii va revenii doar un sfert iar copilului din prima casatorie ii revine 3 sferturi....Mama ar dorii sa-i vanda apartamentul inapoi dar nu credem ca cumnatul va fi de acord....ce ne puteti sfatuii...tot de la notariat am inteles ca nici testamentul nu e prea solid....sora a r fi vrut sa lase prin testament nepotilor.... noi vrem ca mama, sora si cumnatul sa stea in apartament pana cand o vrea bunul dumnezeu si dupa ce acestia nu ar mai fi sa revina nepotilor ....vrem sa stea si ei si noi linistiti...dar nu am dorii sa revina altcuiva.
va multumesc.....pt. ajutor....Magda.