avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate caminina

Activitate caminina

trebuie sa intentez o noua actiune civila in care sa cer sumele diferenta sau este suficienta hotararea de divort care il obliga la plata pensiei in cuantum de 25%?


la sfarsitul lui martie 2012 se implinesc 3 anide cand este obligat sa plateasca conform hotararii de divort 25% pensie.Dupa 3 ani se prescriu sumele?
Am hotarare judecatoreasca prin care fostul sot este obligat la plata unei pensii de intretinere in procent de 25 % pentru fetita mea.Am obtinut in procesul de partaj dovezi care atesta salariul lunar al fostului sot, este vorba de un extras de cont curent in euro deschis de acesta pe numele mamei sale( imputernicit tatal sau), dar din care rezulta ca sumele primite sunt venituri din salarii pentru fostul sot ( 6000 euro lunar) precum si numele societatii care il plateste o agentie pentru ocuparea fortei de munca, lider pe piata poloneza,dar nu cunosc numele societatii pentru care efectiv lucreaza.
Mentionez ca se plateste o pensie lunara prin mandat postal de aproximativ 500 lei, lunar.
Cum pot recupera diferenta datorata de fostul sot, il pot executa silit( suma se ridica la aproximativ 25000 euro) sau trebuie intentat un process civil sau penal?Veniturile sunt ale lui dar trimise pe numele altei persone(mama lui), asa cum reiese din extrasul de cont?