avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1253 soluții astăzi
Forum Activitate subsonic

Activitate subsonic

Buna ziua

Am o problema pe care as dori sa o clarific cumva si apelez in acest sens la cunostiintele dvs. juridice.
Acum cativa zeci de ani mama mea a primit prin servici un apartament cu 2 camere prin ICRAL....Familia noastra era in acel moment compusa din trei persoane, eu, fratele meu mai mic si mama...In intervalul 2000-2004 mama a facut prelungirea de contract in actele respective fiind trecut in spatiu numai fratele meu, eu la acea data locuind cu chirie in alt apartament impreuna cu sotia mea.
In 2006 mama a decedat, iar eu m-am intors sa locuiesc in acelasi apartament cu fratele meu si cu sotia mea, in continuare figurand doar el in actele de chirias.
Ca urmare am procedat amandoi din nou la efectuarea unor noi acte (tinand cont ca principalul chirias a decedat) si astfel am efectuat trecerea contractului de pe numele mamei pe numele fratelui meu (fara posibilitatea includerii mele in spatiu ca membru de gradul I datorita explicatiilor celor de la ICRAL)...Acum dorim sa cumparam apartamentul, mai precis eu am disponibilitatea financiara si mai putin fratele meu care este plecat din tara...am o procura din partea lui si sunt mandatat sa efectuez orice operatiune de vanzare, cumparare si asa mai departe...Intrebarea mea este urmatoarea...tinand cont de traseul faptelor pe care le-am expus mai sus, v-as ruga sa imi precizati exact care sunt pasii necesari pentru cumparare locuintei de la ICRAL (in conditiile in care nu este vorba despre o casa nationalizata si in conditiile in care nu este grevata de absolut nici o datorie...este un simplu apartament de bloc) si care este durata acestui proces birocratic anevoios.
Va multumesc