avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate Testme

Activitate Testme

Răspuns la discuția Nu doresc sa am probleme, pareri?
BX a scris:

Venit ilicit, evaziune fiscala. Deci da, au de ce sa va acuze.


Bun, am inteles, dar oare, ma intreb, daca nu exista dovezi reale cum ca acel server functioneaza sub tutela mea, asta nu inseamna ca practic nu exista urmari legale? Daca ar exista acele dovezi, cum s-ar materializa? Conversatii online?(in niciun caz) Chitante de depunere a sumelor de bani?(poate....) ...sunt foarte curios si daca ati putea sa ma lamuriti dumneavoastra ar fi fenomenal.
Răspuns la discuția Nu doresc sa am probleme, pareri?
Dinu Turcanu a scris:

Foarte tare intrebarea :)). Adica dvs intretineti un server pirat si intrebati daca puteti avea probleme cu legea?


Nu este chiar asa, din ce am reusit sa ma documentez se pare ca daca hostez FREE astfel de server cei de la Blizzard.inc nu o sa actioneze cu nimic.
Totusi ... ma intreb, oare ca am implementat asa zisele "donatii" (care implica bani adevarati) sa se schimbe situatia... si daca da, sub ce lege/art etc pot fi acuzat/procesat.
Bine v-am gasit!
De cateva saptamani tot ma intreb daca o sa am vreo problema in legatura cu "softul" care ruleaza pe computer-ul meu personal/
Sa intram in detalii:
-este vorba de un joc online(MMORPG) numit World of Warcraft(joc online privat, pay to play).Serverul, incluzand softul ce ruleaza pe pc-ul meu sta in baza jocului ORIGINAL creat de compania internationala Blizzard(U.S.A),cam 99% din acest joc este copiat/piratat din diferite locatii de pe internet.
-serverul meu este free play, avand si optiunea DONATII(pt cei care vor sa "doneze" pt buna functionare a server-ului)
Compania in cauza (Blizzard.inc) se opune vehement existentei acestor -Servere Pirat- din motive financiare.Am incercat sa gasesc detalii legale privind problema mea si tot ce am gasit era prea vag si nu m-a ajutat cu nimic.
Doresc sa aflu daca pot avea probleme , avand in vedere ca soft-ul ce ruleaza pe pc-ul propriu este protejat de legile copyright-ului/dreptul de autor etc.
Ce implicatii legale pot aparea?