avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate tudorct

Activitate tudorct

Cred ca am apelat la un avocat - sa-i spunem nespecializat. Mi-a spus ca in prima faca e un proces de incredintare a minorului catre tata, apoi un proces de adoptie prin care familia mea (eu si sotia) infiem baietelul.
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Nu stiu cui sa ma mai adresez... In instanta nu a venit. Eu sunt tatal natural, sunt in certificatul de nastere, as putea creste linistit copilul, dar am nevoie de certitudinea faptului ca ea nu va veni peste ceva vreme... habar nu am ce sa fac. Dupa calvarul in care a aflat sotia - asta imi mai lipsea acum.
minorul e la tata din momentul nasterii, initial ea a fost de acord cu prezentarea in instanta, acum nu mai putem da nicium de ea.
din ce am inteles e plecata din tara. tatal a aflat de copil abia in momentul nasterii. la domiciliul din buletin stau doar parintii ei. are telefonul inchis de mai bine de doua luni.
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti ce se intampla in cazul unui proces de incredintare a minorului catre tata. Copilul este rezultatul unei relatii extraconjugale a tatalui. Sotia acestuia doreste sa infieze copilul (abandonat din maternitate de mama naturala, preluat de tatal natural).
Problema este ca mama naturala e de negasit... exista vreo solutie?