avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Activitate cosminst2008

Activitate cosminst2008

Factura proforma nu inseamna ca am cumparat echipamentul. factura proforma este pur informativa... un fel de simulare a unei achizitii. factura proforma nu este inregistrata la magazin ca vanzare a unui bun. contine decat datele despre produsul respectiv si pretul. in momentul in care se achita un produs primesc factura fiscala cu numar de inregistrare si chitanta prin care se dovedeste ca firma a incasat suma aferenta produsului specificat in factura fiscala. maine voi merge la service pentru a aduna facturile pe piesele avariate in accident si apoi la magazin pentru a cere inca o factura proforma pentru echipamen. apoi voi merge la societatea de asigurari unde voi completa cererea de despagubire in care voi specifica sumele, conturile bancare ale societatilor implicate si mentiunea specificata de colegul dumneavoastra nucu$.

Multumesc inca o data,
Cosmin Stoian
Am inteles acum! Multumesc mult de tot. O sa revin cu detalii despre cum va decurge actiunea si daca mai intampin probleme.

Va multumesc,
Cosmin Stoian
Asa voi face. Maine ma voi duce la firma de asigurari si voi solicita acea cerere de despagubire. ma voi duce la service pentru a completa cu suma aferenta reparatiei motocicletei, apoi la magazine pentru a completa cu sumele aferente echipamentului de protectie, voi duce iar facturi pro-forma, voi solicita o copie a cererii cu numar de inregistrare si apoi voi astepta acceptul de plata.

Va multumesc mult pentru raspunsurile prompte.
O zi buna in continuare
Cosmin Stoian
Problema e ca asa am si vorbit cu cei de la asigurari si mi-au dat un raspuns negativ. nu vor achita contravaloarea echipamentului decat dupa ce le duc factura fiscala si chitanta. magazinele imi elbereaza factura fiscala si chitanta decat daca achit valoarea echipamentului... din pacate, aceasta valoare este de 965 de euro. Nu am cum sa fac rost de aceasta suma :(
La data de 28 Martie 2010 am fost implicat intr-un accident rutier. S-a deschis dosarul de dauna cu numarul de identificare EJ 69122 la firma de asigurari Euroins. Conform legii, firma de asigurari este obligata sa-mi despagubeasca si echipamentul moto de protectie care a fost avariat in accident pe langa reparatia motocicletei.

Firma de asigurari nu vrea sa-mi despagubeasca echipamentul de protectie sustinand ca eu trebuie sa-mi cumpar echipamentul si apoi sa duc la Euroins facturile si chitantele aferente echipamentului (in cazul de fata fiind vorba de casca de protectie, geaca si manusi). Eu nu dispun de banii necesari procurarii echipamentului. Mentionez ca am dus la firma de asigurari facturi proforme pentru echipament, asa cum mi-au cerut initial, iar acum m-au informat ca acele facturi proforme nu sunt luate in considerare si trebuie sa aduc factura fiscala si chitanta.

Astept un raspuns de la dumneavoastra in care sa-mi comunicati ce se poate face in aceasta situatie pentru a-mi recupera echipamentul avariat, confom legii.

Am incercat sa fiu om si sa le explic ca nu am resursele financiare necesare pentru a cumpara echipamentul, si ca nu vreau banii in mana, ci pe baza facturilor proforme, sa achite sumele aferente echipamentului la magazinele importatoare (un magazin pentru geaca si manusi, alt magazin pentru casca).

Va multumesc
Cosmin Stoian